dolina baryczy

Atrakcje Doliny Baryczy

Barycz nie jest najsłynniejszą polska rzeką, niemniej jednak to właśnie w jej dolinie postał jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych. Na odwiedzających te okolice turystów czeka mnóstwo atrakcji.

Miasta w Dolinie Baryczy

W pobliżu Baryczy znajduje się kilka miasteczek oraz wsi, które powinny zainteresować miłośników historii i polskiej kultury. Jednym z nich jest Milicz, posiadający prawa miejskie od 1245, jednak wzmiankowany w zapisach historycznych już w roku 1136.

– Do dzisiejszego dnia zachowany został średniowieczny, owalny układ miasta, którego rynek i ulice zbiegają się w przy dawnych bramach miejskich – mówi przedstawiciel miejscowego hotelu Libero*** – Znajduje się tu kilka ciekawych zabytków, między innymi ruiny wybudowanego w połowie XIV wieku zamku czy klasycystyczny kościół św. Andrzeja Boboli. Park w Miliczu to jeden z pierwszych na Śląsku ogrodów w stylu angielskim – rośnie w nim około 80 różnych gatunków drzew oraz krzewów.

Poza Miliczem warto odwiedzić również inne miejscowości, między innymi:

  • Antonin – do 1800 roku wieś nosiła nazwę Szperek. Jednym z głównych zabytków jest wzniesiony w trzeciej dekadzie XIX wieku drewniany pałac myśliwski według projektu Karla Friedricha Schinkla, jednego z najbardziej uznanych w tamtym czasie architektów europejskich
  • Cieszków – wieś na północnej granicy Śląska, dawniej funkcjonująca pod nazwą Frejno.
  • Odolanów – miasto założone w 1403 roku, jedną z jego głównych atrakcji jest neogotycki ratusz, siedziba gminy.

Inne atrakcje

Oczywiście podróżowanie po okolicznych miastach i wsiach to nie jedyna forma rozrywki, jaką oferuje Dolina Baryczy. Przede wszystkim jest to park krajobrazowy, dzielący się na kilka rezerwatów przyrody, między innymi rezerwat przyrody Wydymacz, Radziądz, Stawy Milickie i Wzgórze Joanny. Każdy z tych rezerwatów zostało ustanowiony w celu ochrony skarbów miejscowej fauny i flory. Przykładowo Stawy Milickie to unikatowy w skali europejskiej obszar wodno-błotny o powierzchni ponad 5300 hektarów. Sam park jest niezwykle ważną ostoją ptaków wodno-błotnych na terenie Europy. Amatorzy ornitologii mogą tu obserwować życie 276 gatunków ptaków, w tym 166 gatunków lęgowych, między innymi perkozów, kormoranów, bocianów, łabędzi, gęsi. Przy odrobinie szczęścia można tu nawet spotkać pelikany i flamingi. Przede wszystkim jednak Dolina Baryczy to idealne miejsce dla wszystkim miłośników aktywnego trybu życia – turystów, którzy odpoczywają w ruchu, zarówno spacerując, jak i jeżdżąc rowerem. W okolicy znajdziemy wiele szlaków turystycznych, przebiegających w pobliżu najpiękniejszych zakątków.

Materiał partnera