Jakie atrakcje znajdują się w Człuchowie i okolicach?

Atrakcje Człuchowa i okolic

Miasto Człuchów nazywane jest rajem dla żeglarzy, miłośników wypoczynku na łonie natury, a także oazą dla szukających spokoju. W Polsce jest bardzo mało takich miast, które jednocześnie otoczone są jeziorami, wzgórzami oraz lasami. To sprawia, że Człuchów jest idealnym miejscem do spędzenia weekendu lub kilkudniowego pobytu z rodziną. Co warto zobaczyć w Człuchowie i okolicach?

Położenie Człuchowa

Człuchów leży na pograniczu Kaszub i Krajny, w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego, w odległości około 140 kilometrów od Gdańska. Miasto położone jest w sąsiedztwie pięciu jezior: Urzędowym, Miejskim Małym, Miejskim Dużym oraz największym – Rychnowskim. Otoczone jest wzgórzami morenowymi oraz gęsto porośniętymi lasami. To sprawia, że Człuchów jest malowniczym miejscem, uwielbianym przez wczasowiczów.

Co warto zobaczyć w Człuchowie?

Człuchów jest atrakcyjnie położony, co sprawiło, że miasto ma charakter turystyczny i jest bardzo przyjazne wczasowiczom. Wciąż rosnąca popularność Człuchowa, jako miejsca idealnego na wczasy, sprawiła, że powstało mnóstwo atrakcji, zarówno w samym mieście, jak i okolicach. Każdy znajdzie tutaj miejsce i zajęcie idealne dla siebie, począwszy od żeglarzy przez miłośników sportu po najmłodszych wczasowiczów. W mieście z łatwością można znaleźć nocleg, zarówno na campingu, na polu namiotowym lub w luksusowym hotelu np. Hotel “Nad Jeziorem”, który posiada także restaurację z bogatym menu. Te miejsca i atrakcje warto zobaczyć w Człuchowie:

  • zabytki Człuchowa – w całej gminie Człuchów znajdują się zabytki, które koniecznie trzeba poznać. Niektóre z nich wpisane są do rejestru zabytków. Warto zobaczyć pozostałości zamku krzyżackiego z XIV w. – wysoką na 46 metrów wieżę widokową, mury obronne oraz charakterystyczne fosy. W krzyżackiej fortecy ma swoją siedzibę Muzeum Regionalne w Człuchowie. Inne zabytki to: dawny dwór z pierwszej połowy XIX wieku, barokowy kościół p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego, a także rynek i pobliskie uliczki, które mają typowo średniowieczny, szachownicowy układ.
  • bogactwo przyrody – niewątpliwie największą atrakcją miasta jest jego malownicze położenie. Miasto otoczone jest jeziorami, gdzie można łowić ryby, żeglować i pływać. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt wodny, np. rowerki, kajaki, skutery i motorówki wodne. Warto wybrać się na spacer do parku miejskiego “Lasek Luizy”, który wpisany jest do rejestru zabytków.
  • wyjątkowe budynki – w Człuchowie zachowało się kilka zabytkowych budynków, które koniecznie trzeba zobaczyć. Najważniejsze z nich to: budynek poczty z 1892 roku, zabytkowe kamienice z XIX wieku przy ul. Królewskiej i budynek browaru Rudolfa Leya z XIX wieku.
  • atrakcje dla dzieci i młodzieży – nad Jeziorem Rychnowskim znajduje się park linowy, park wodny ze ślizgawką, plaże, place zabaw, pole do mini golfa. W okolicy Człuchowa jest również Zoo, gdzie można zobaczyć lwa, hipopotama, zebrę, kangura i wiele innych zwierząt.
Materiał partnera