Nowoczesny pensjonat

Apartament a pensjonat – jedno i to samo?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym różni się apartament od pensjonatu. Na stronach internetowych wielu obiektów noclegowych pojęcia te używane są zamiennie, sugerując, że mamy do czynienia z synonimami. Mimo pokrewnego znaczenia, różnica między apartamentem a pensjonatem jest znacząca, a wiedza na jej temat może pomóc Ci uniknąć zaskoczenia w trakcie urlopu.

Czym dokładnie jest pensjonat?

Na początek zastanówmy się nad drugim z pojęć. Pensjonatem można nazwać na przykład obiekt oferujący wolne pokoje w Wiśle pod warunkiem, że w swojej ofercie posiada co najmniej siedem pokojów przeznaczonych dla gości oraz zapewnia swoim klientom całodzienne wyżywienie. W prawie nie jest określone, jakie wyposażenie ani metraż powinny posiadać kwatery udostępniane przez pensjonat. Przyjęło się, że rzadziej niż w przypadku pokojów hotelowych oferują one prywatne łazienki oraz obsługę dostępną przez telefon. Wiele pensjonatów, chcąc dorównać ofertom innych obiektów, wyposaża swoje pokoje w łazienki i inne udogodnienia w postaci telewizorów, klimatyzacji czy lodówek.

Co więcej, według powszechnie przyjętej definicji pensjonat jest obiektem, który znajduje się z dala od dużych ośrodków miejskich np. w urokliwych, górskich miejscowościach.

Jak zdefiniować słowo „apartament”?

Apartamenty są szerszą kategorią, którą możemy opisać zarówno z perspektywy rynku nieruchomości, jak i z punktu widzenia branży turystycznej. W prawie budowlanym apartamenty zdefiniowane są jako luksusowe mieszkania o metrażu powyżej 80 m2, które charakteryzują się atrakcyjną lokalizacją oraz nowoczesnym designem. W przypadku apartamentów na krótkoterminowy wynajem, czyli tych przeznaczonych do celów turystycznych, definicja wygląda nieco inaczej. Główna różnica polega na tym, że mogą być one udostępniane zarówno przez osoby prywatne, jak i pensjonaty czy hotele. O dokładne opisanie problemu poprosiliśmy przedstawiciela Apartamentów Przy Głównym Deptaku – ośrodka zlokalizowanego w centrum Wisły.

„Apartament na wynajem to nic innego niż przestronny pokój o charakterze mieszkania. Taki obiekt charakteryzuje się wyższym standardem niż tradycyjna kwatera hotelowa. Niejednokrotnie jest on wyposażony w aneks kuchenny, stolik z krzesłami, miejsce przeznaczone do pracy z laptopem oraz kanapę. Jego zaletami mogą być nie tylko pełniejsze wyposażenie, ale także atrakcyjny widok z okna lub luksusowy wystrój. Apartamenty hotelowe są często zlokalizowane w centrach miast lub w popularnych, turystycznych miejscowościach.”

Gdzie szukać punktów wspólnych?

Skoro znamy już definicję obu pojęć, pora zastanowić się, czemu tak często używane są jako synonimy. Zamienne stosowanie tych dwóch słów wynika z pewnego skrótu myślowego. Nowoczesne pensjonaty, chcąc jeszcze lepiej dostosowywać się do oczekiwań wymagających klientów, zamiast budżetowych kwater zaczynają oferować komfortowe apartamenty z prywatnymi łazienkami. Zaletą takich ośrodków jest fakt, że stanowią one połączenie kameralnej atmosfery pensjonatu z wysokim standardem luksusowych pokojów hotelowych, dzięki czemu są dobrą odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się rynku.

Materiał partnera