panorama Gdańska

Alternatywy dla plażowania, czyli co ciekawego robić w Gdańsku?

Trójmiasto każdego roku przyciąga turystów, zarówno tych zagranicznych, jak i polskich. Najpopularniejszą porą roku, podczas której mnóstwo osób przyjeżdża nad morze jest oczywiście lato, a najczęściej wybieraną czynnością jest plażowanie. Jednak poza pięknymi plażami i morzem, nadmorskie miasta mają bardzo wiele do zaoferowania, a szczególnie Gdańsk. Przyjrzyjmy się, co można robić ciekawego w Gdańsku, gdy już znudzi nam się letnie plażowanie?

Interesujące muzea

Każdy wie, że Gdańsk był centrum bardzo ważnych wydarzeń, które miały wpływ na bieg historii naszego kraju. Szczególnie warto wspomnieć o strajkach, które miały miejsce w Gdańskiej Stoczni w sierpniu 1980 roku. Między innymi po to, aby upowszechniać wiedzę na temat tych historycznych wydarzeń i promować pracę na rzecz społeczeństwa obywatelskiego wybudowane zostało Europejskie Centrum Solidarności. Jest to obiekt, w którym znajdziemy wystawy czasowe i stałe. Stała wystawa poświęcona jest historii Solidarności i jest sercem tego budynku. Ekspozycja podzielona jest na 7 sal i zajmuje ok. 3000 metrów kwadratowych. Aby dokładnie zapoznać się z ekspozycją, należy poświęcić na zwiedzanie minimum 2 godziny. Obok budynku ECS znajduje się również słynna brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, a także Pomnik Poległych Stoczniowców.  Kolejnym miejscem wartym zwiedzenia, które docenią miłośnicy historii, jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ma ono na celu upowszechnianie wiedzy o tragicznej w skutkach II wojnie światowej, ukazywanie polskiego spojrzenia na ten konflikt i kultywowanie pamięci o jej ofiarach. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, ale również naukową i edukacyjną, aby Polska postrzegana była jako strażnik pamięci całego świata, a szczególnie Europy.

Stefy gastronomiczne i artystyczne

Jeśli podczas wizyty w Gdańsku znudzi Ci się już plażowanie lub pogoda będzie zbyt kapryśna, możesz udać się do modnych miejscówek gastronomicznych. Szczególną uwagę warto zwrócić na 100cznię, ulicę Elektryków i Roof Top by Sassy. Pierwsza z nich to Projekt kulturalny na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie znajdziemy sceny koncertowe i wiele interesujących foodtrucków serwujących dania i zakąski z całego świata. To wyjątkowe miejsce przyciąga swoim luzem, ale również historią i niebanalnym wystrojem. Można tu usiąść na drinka i wrzucić coś na ząb, wracając chociażby z Europejskiego Centrum Solidarności. Tuż obok znajduje się popularna i lubiana przez gdańszczan ulica Elektryków, na której odbywają się ciekawe wydarzenia artystyczne i koncerty. Ostatnia pozycja – Roof Top by Sassy to wyjątkowe i magiczne miejsce, z którego można podziwiać przepiękną panoramę miasta, napić się pysznej kawy lub wymyślnego drinka. Roof Top przyciąga imponującym designem, mnóstwem roślinności i przede wszystkim zapierającymi dech w piersiach widokami.

Materiał partnera