Retroreporter – recenzja niszowej gry planszowej

Retroreporter to bardzo ambitna i rozwijająca gra planszowa, która jest doskonałą metodą nauczania poprzez zabawę. W niezwykle interesujący sposób ukazuje historię przedwojennej Warszawy. Jest to obraz ruchliwy, dynamiczny, barwny i głośny. Gra jest na tyle mistrzowsko opracowana, że gracze mogą wręcz słyszeć okrzyki przechodniów i dzwoniące tramwaje. Retroreporter to niskonakładowa gra, którą możemy nabyć za 90 zł w sprzedaży online lub w jednej z warszawskich księgarni. Czy gra jest warta swojej ceny? Przekonajmy się!

Kawał historii i wspaniała zabawa

Cała gra jest osadzona w konkretnych realiach, mianowicie w latach 30. Budowana fabuła pozwala zaangażować jej uczestników, a jednocześnie sprzyja poznawaniu szczegółów. Gracz spełnia bardzo ważną funkcję: wciela się w rolę prawdziwego reportera, który ma za zadanie znaleźć jak najwięcej tematów do artykułów. To doskonały przyczynek do przekazywania cennych informacji oraz wiedzy na temat minionych czasów. Reporter ma ograniczoną liczbę monet, w związku z czym zmuszony jest do oszczędności, odpowiedniego planowania wydatków i poruszania się komunikacją miejską.  To z kolei wspaniały pomysł na zapoznanie z przedwojennym transportem. Sama plansza jest planem ówczesnej Warszawy. Realizm planszówki i autentyczne odwołania historyczne oraz prawdziwe doniesienia prasowe z zakresu różnych dziedzin to porządna lekcja żywej historii, którą pochłaniamy z chęcią, w przeciwieństwie do nauki podręcznikowej. Oprócz tego gra zawiera mnóstwo ciekawostek językowych, obyczajowych, politycznych i kulturowych, które mają odniesienie do czasów współczesnych, czasem zadziwiają jednak swoją odmiennością i zróżnicowaniem.

Gracze poznają styl warszawskich gazet, środki transportu, także powszechne wtedy dorożki. Reguły gry nie są skomplikowane, a rywalizacja nie wybija się na pierwszy plan. W grze istotniejsza jest zdobywana wiedza i umiejętność strategicznego poruszania się po polach, aby dotrzeć do celu, mając na to ograniczone środki finansowe. Wygrywa gracz, który przygotuje najwięcej doniesień prasowych.

Wykonanie i warstwa wizualna

Gra zawiera bardzo dużo elementów, w tym planszę oraz karty. Całość wykonana jest z wielką precyzją, a poszczególne części wyróżniają się wysokiej jakości warstwą graficzną. Niektóre elementy natomiast są bardzo delikatne i trzeba uważać, aby ich nie zniszczyć.