pioro wieczne

Pióro wieczne czy pióro kulkowe?

Podejmując decyzję o nabyciu pióra warto zastanowić się nad tym, jaki jego rodzaj chcemy wybrać. Wśród podstawowych typów piór możemy wyróżnić dwa – wieczne oraz kulkowe. Na zakup ma wpływ wiele czynników, takich jak praktyczność czy… przywiązanie do tradycji.

Stereotypowe pióro kojarzy nam się z podłużnym przyrządem do pisania zakończonym stalówką, któremu towarzyszy wypełniony po brzegi zbiorniczek z atramentem. Faktycznie – większość współczesnych piór wygląda tak samo i nawiązuje do dawnych, klasycznych form. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie w sposobie nanoszenia atramentu na papier.

Rozwiązanie tradycyjne – pióro wieczne

Pióro wieczne to naturalny następca dawnego pióra gęsiego, będącego synonimem elegancji i stylu. ,,Następstwo” to opiera się przede wszystkim na sposobie pisania, ściśle uzależnionym od umiejętności użytkownika. Pisanie piórem wiecznym to prawdziwa sztuka i wyzwanie, liczy się tutaj kontrola dłoni i palców, płynność ruchów i odpowiednia siła nacisku. Atrament wypływający przez cieniutki rowek stalówki trudno ujarzmić – bywa niewdzięczny, może ubrudzić, a w chwili nieuwagi zepsuć cały napisany tekst. W pisaniu w ten sposób tkwi jednak pewien niezaprzeczalny urok, który sprawia, że pióra wieczne do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością.

Bliskie długopisom – pióro kulkowe

Pióra kulkowe, jak sama nazwa wskazuje, opierają się na mechanizmie ,,kulkowym”, odpowiednim dla współczesnych długopisów. W ich przypadku atrament jest nanoszony na powierzchnię do pisania w charakterystyczny dla ,,pisaków” sposób. Nie ma znaczenia czy pióro jest wyposażone w pompkę, czy też konstrukcję nabojową. Używanie pióra kulkowego jest o wiele prostsze, niż pióra wiecznego – łatwiej kontrolować sam proces pisania, atrament nie brudzi rąk, tekst nie rozmazuje się, nie istnieje też ryzyko postawienia charakterystycznego ,,kleksa”. ,,Kulkowce” mają oczywiście również wady – przede wszystkim konieczność częstego wymieniania wkładów z atramentem, a także występowanie charakterystycznego dla długopisów zacinania i słabego nanoszenia tuszu na papier. Zajadłymi przeciwnikami piór kulkowych są oczywiście wielbiciele piór wiecznych – ich krytyka opiera się jednak głównie na sentymencie i przywiązaniu do tradycji.

Nowoczesność czy tradycja?

Jak zdążyliśmy ustalić, wybór między piórem kulkowym, a wiecznym, jest właściwie wyborem między nowoczesnością, a tradycją. ,,Kulkowiec” to zdecydowanie nowszy i praktyczniejszy wynalazek, łączący cechy ,,wieczniaka” i zwyczajnego długopisu. Osoby traktujące pisanie piórem w charakterze rytuału i czerpiące przyjemność z nanoszenia tuszu na papier, mimo wszystko skłonią się zapewne w stronę wymagającego, acz bardziej klasycznego pióra wiecznego. Zarówno pióra kulkowe, jak i wieczne, są dostępne do nabycia w bogato zaopatrzonych sklepach z artykułami piśmienniczymi. Jednym z takich miejsc jest sklep internetowy papiernozyce.pl, gdzie nie ruszając się z domu, w prosty sposób zamówią Państwo wymarzony przyrząd do pisania.