mercedes-benz

Modele przyszłości Mercedes-Benz

Jednym z przepisów na sukces w branży motoryzacyjnej jest nieustanny rozwój. Stałe wzbogacanie oferty samochodów stanowi odpowiedź na żywotne potrzeby klientów, którzy przywiązują się do danej marki, oceniają ją jako postępową i nowoczesną. Przedstawiciele wielkich koncernów – takich jak Daimler AG – doskonale zdają sobie z tego sprawę, opracowując coraz nowsze modele pojazdów. Jakich modeli marki Mercedes-Benz możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości? Zapraszamy na krótki przegląd.

Mercedes GLT, czyli debiut terenowego pick-upa

To już nie spekulacje, a fakt – Mercedes wypuszcza z taśm produkcyjnych pierwszy samochód typu pick-up. O pomyśle skonstruowania tego terenowego auta było wiadomo już na początku 2015 roku. Sprawa nabrała rozgłosu w ostatnich miesiącach, gdy na ulicach dało się zauważyć pierwsze prototypowe (i zakamuflowane) wersje pojazdu.

Mercedes pick-up (zwany jako GLT) to konstrukcyjny owoc współpracy dwóch koncernów – Daimlera i Nissana. Bazę pojazdu ma stanowić podwozie nowej Navary NP300. Oba modele będą też prawdopodobnie korzystały z podobnego reduktora i tylnego dyferencjału. Wśród dostępnych wersji silnikowych będziemy mogli wybrać między ,,nissanowym” silnikiem 2,3 l (w wersjach podstawowych samochodu) oraz daimlerowskimi silnikami 4- i 6- cylindrowymi (w wersjach o podwyższonym standardzie). Istotną cechą, odróżniającą model GLT od Navary, będzie większy rozstaw kół, który ma zapewniać lepszą stabilność na drodze. Szata wierzchnia pojazdu to już wyłączne dzieło inżynierów ze Stuttgartu – ma ona nawiązywać do tradycyjnych SUV-ów, zachowując charakterystyczne dla Mercedesa styl i elegancję.

Kiedy pick-up wejdzie do powszechnej sprzedaży? Być może nawet w 2017 r. Spekuluje się, że auto zostanie zaprezentowane w październiku tego roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu – komentuje ekspert marki Mercedes ze strony mercedes4matic.pl.

Elektryzująca oferta

Wynalezienie ekologicznego napędu, który będzie w stanie konkurować z dieslem i benzyną – to kolejny ambitny cel, wyznaczony przez markę Mercedes. Przyszłości motoryzacji upatruje się głównie w napędzie elektrycznym. W najbliższych latach niemieccy inżynierowie planują wprowadzić na rynek aż cztery pojazdy w pełni elektryczne, poszerzając skromną ofertę, na którą składają się obecnie Mercedes klasy B i Smart ForTwo.

Pojazdem zapoczątkowującym falę ,,elektryków” ma być nowy SUV, znany roboczo jako Mercedes ELC. Choć szczegóły projektu nie są jasne (być może zostaną ujawnione jesienią w Paryżu), eksperci uważają, że model może nawiązywać do konstrukcji Mercedesa GLC. Świadczy o tym nie tylko podobne nazewnictwo, ale też zbieżne elementy konstrukcyjne. ELC ma bowiem bazować na tej samej płycie podłogowej, zaprojektowanej dla pomieszczenia jak największej liczby płaskich akumulatorów. Osie napędowe mają posiadać osobną jednostkę napędowa o łącznej mocy 540 KM. Bryła auta ma być z kolei wysoce aerodynamiczna – składać się z opływowych kształtów i ograniczonej liczby wlotów powietrza.

Co z eksploatacją auta? Szacuje się, że elektryczny Mercedes będzie dysponował zasięgiem około 500 kilometrów. Aby to było możliwe, konieczne okaże się udoskonalenie akumulatorów, bądź wyprodukowanie zupełnie nowych rozwiązań. Przedstawiciele Daimlera zapewniają jednak, że w przyszłości baterie będą nie tylko bardziej wydajne, ale też mniej kosztowne – komentuje specjalista mercedes4matic.pl.

Nowe-stare modele

Poza wprowadzaniem zupełnie nowych pojazdów i elementów konstrukcyjnych, Mercedes nosi się z zamiarem dalszego udoskonalania samochodów już istniejących. W latach 2018-2020 światło dzienne mają ujrzeć nowe odsłony modeli GLA, GLE, czy też GLS.

Ponadto, portfolio Mercedesa ma się rozrosnąć o zupełnie nowy model – Mercedes-Benz GLB. Ma to być samochód typu SUV zorientowany na off-road, stanowiący cenną alternatywę dla Mercedesa GLA. Bardzo możliwe, że będziemy tu mieli do czynienia z nowatorską interpretacją pojazdów klasy G, tyle że w nieco zmniejszonej skali – podsumowuje ekspert mercedes4matic.pl.

Jak zatem widać, przedstawiciele Mercedesa przygotowali na najbliższe lata szereg atrakcji. Wielbiciele motoryzacji z pewnością nie będą narzekać na nudę.