fiat-500

Fiat 500 – charakterystyka modelu

Małe samochody zawsze cieszyły się ogromną popularnością wśród masowego odbiorcy. Przykładów nie trzeba szukać daleko – takim autem w Polsce był Maluch, w Wielkiej Brytanii Mini, w Niemczech zaś Typ 1, nazywany Garbusem. We Włoszech natomiast niezwykły sukces odniósł Fiat 500, debiutujący w 1957 roku. Przez cały, niespełna 20-letni okres produkcji model sprzedał się w zawrotnej ilości 4 250 000 egzemplarzy. W 2007 roku 500 wrócił na drogi w zupełnie nowej formie.

Na zewnątrz

Już na pierwszy rzut oka widać, że nowa 500-tka jest kontynuacją koncepcji pierwowzoru, choć oczywiście dostosowano ją do wymogów estetycznych współczesnego odbiorcy. Sylwetka karoserii jest nieco zaokrąglona, pozbawiona ostrych linii. Na front samochodu składają się polieliptyczne reflektory, chromowany zderzak, trójwymiarowa krata wlotu powietrza oraz stylowe wykończenia – wszystko to sprawia wrażenie, że samochód uśmiecha się. Dopełnieniem tego pozytywnego wizerunku są żywe kolory karoserii, dopasowane do nich wzory graficzne oraz sportowe felgi.

W środku

Stylowe wnętrze Fiata 500 zapewnia bardzo komfortową jazdą pomimo faktu, że nie jest to auto zbyt duże. Sekret tkwi w odpowiednim projekcie foteli i kanapy, które zapewniają maksymalną wygodę wszystkim pasażerom. Deska rozdzielcza również została zaprojektowana tak, by zapewnić łatwy dostęp do wszystkich funkcji samochodu. Chromowe wykończenia podkreślają klimat wnętrza pojazdu.

Pod maską

Na rynku znajdziemy Fiata 500 w trzech wariantach silnikowych:

  • 1,2 69 KM – zapewnia maksymalną prędkość 160 km/h przy przyspieszeniu 12,9 sekundy do setki.
  • 0,9 TwinAir 85 KM – dwucylindrowy silnik, pozwalający osiągnąć maksymalną prędkość 173 km/h przy przyspieszeniu 11 sekund do setki. Pozwala on ponadto znacząco zredukować zużycie paliwa i emisję spalin
  • 0,9 TwinAir Turbo – dzięki wyposażeniu w turbosprężarkę oraz nowy układ sterowania pracą zaworów dolotowych osiąga on najlepsze osiągi ze wszystkich wersji (188 km/h, przyspieszenie 10 sekund do setki) przy najmniejszym zużyciu paliwa.

Bezpieczeństwo

Marka Fiat znana jest z przywiązywania dużej wagi do bezpieczeństwa na drodze. Każdy egzemplarz Fiata 500 posiada system 7 poduszek powietrznych , systemy wspomagające jazdę: ABS+EBD, ESC+Hill Holder i wiele innych rozwiązań, zwiększających zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort prowadzenia auta.

Nowy Fiat 500 jest jednym z modeli dostępnych w ofercie firmy ADF Auto.