rajstopy

Rajstopy żakardowe

Rajstopy uznawane są za typowo kobiecy atrybut, chociaż tak naprawdę ich wynalazcami i pierwszymi użytkownikami byli właśnie mężczyźni. Panowie cenili prototyp dzisiejszych rajstop za wygodę, ciepło i dobry wpływ na krążenie krwi w nogach już w… XVI wieku, a nawet wcześniej. Rajstopy w najbardziej dziś popularnej wersji dla kobiet zagościły na dobre w garderobach dopiero w latach 60. XX wieku, by współcześnie doczekać się bardzo ważnego miejsca wśród dodatków odzieżowych dla pań.

Dzisiejsi producenci dysponują bardzo zaawansowanymi technologiami, dzięki którym możliwe są najróżniejsze rodzaje zdobień oraz modyfikacji rajstop – mówi ekspert firmy CONSAY. Klientki mogą przebierać w niewyczerpanej ilości kolorów, grubości, ozdób i wzorów, jakimi urozmaicane są rajstopy. Ostatnim hitem wśród pasjonatek mody są rajstopy żakardowe.

Dlaczego lubimy rajstopy z wzorami żakardowymi?

Najbezpieczniejszym wyborem do każdej kreacji są oczywiście gładkie, półprzezroczyste rajstopy, które nie rzucają się w oczy i udając kolor naturalnej skóry, pasują właściwie do wszystkiego. Stanowią obowiązkowy element każdej kobiecej szafy i stały punkt stroju biznesowego. Jednak w codziennych, luźniejszych sytuacjach życiowych często mamy ochotę eksperymentować. Podczas gdy mocno połyskliwe rajstopy, albo te zdobione złotą lub srebrną nitką zarezerwowane są dla strojów wieczorowych, te w intensywnych barwach kojarzą się z modą dziecięcą. Rajstopy żakardowe stanowią świetne rozwiązanie – oryginalne i stonowane jednocześnie.

Żakard na wyrobach pończoszniczych zachwyca możliwością tworzenia najrozmaitszych wzorów, które dodatkowo nadają dzianinie niepowtarzalną strukturę. Zatem zachwycają nie tylko wyglądem, ale są też zupełnie wyjątkowe w dotyku. Są to zalety najczęściej podkreślane przez zagorzałe zwolenniczki żakardu.

Jak nosić rajstopy z żakardem?

Rajstopy żakardowe możemy nosić na wiele sposobów, przy czym ograniczeniem są tutaj tylko indywidualne upodobania i temperament właścicielki. Pierwszą kwestią, której należy się przyjrzeć jest łączenie wzorów; tu warto być ostrożnym. Rajstopy o bardzo mocno zaakcentowanym deseniu w wersji tradycyjnej powinno się nosić do gładkich, jednokolorowych spódniczek i stonowanej górnej części ubioru. W ten sposób nie narazimy się na zbyt mocny kontrast w ubiorze.

Druga, nowsza szkoła mody codziennej mówi o rajstopach żakardowych jako uzupełnieniu ciężkich, grubych, długich swetrów – również tych zdobionych np. warkoczem. Tutaj warto pamiętać o zachowaniu stonowanej kolorystyki, gdyż zbyt wiele odważnych posunięć może wywołać efekt bardziej śmieszny niż ciekawy.

Wzorzyste rajstopy a naturalne predyspozycje ciała

Kolejnym problematycznym zagadnieniem jest możliwość optycznego powiększenia, czy pogrubienia nogi przez duży wzór na rajstopach. Jest to oczywiście całkiem słuszna obawa, gdyż źle dobrane rajstopy faktycznie mogą „wyrządzić krzywdę” naszemu wizerunkowi. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym faux pas, przy wyborze warto więc kierować się kilkoma prostymi zasadami – wyjaśnia specjalistka czołowej marki pończoszniczej CONSAY.

Panie o długich i smukłych nogach mogą… wszystko. Każdy wzór będzie prezentował się dobrze i każdy sposób zwrócenia uwagi na piękne nogi będzie skuteczny. Jeśli, z kolei jeśli naszym celem jest optyczne wydłużenie nóg, sięgnijmy po pionowe pasy lub rajstopy gładkie, zdobione pojedynczym wzorem, biegnącym pionowo wzdłuż nogi. I tutaj dobrą wiadomością dla pań jest olbrzymi wybór rajstop we wzory geometryczne.

Elegancja, ekstrawagancja i wygoda? We współczesnej modzie nie wykluczają się, a najlepszym przykładem tej ekscytującej modowej mieszanki są właśnie rajstopy żakardowe.