odkurzacze

Rodzaje odkurzaczy domowych

Odkurzacz jest jednym z najpotrzebniejszych urządzeń w każdym domu. Bez względu na to czy mieszkamy w kawalerce, czy w dużym domu jednorodzinnym, ciężko jest sobie wyobrazić życie bez niego. Tylko na jaki rodzaj odkurzacza się zdecydować?

Pierwszym modelem napędzanego ręcznie odkurzacza był prawdopodobnie powstały w II połowie XIX wieku Whirlwind. Kilkadziesiąt lat później, w roku 1901 brytyjski wynalazca Hubert Booth stwierdził, że dobrze by było zaopatrzyć odkurzacz w silnik elektryczny, który znacznie ułatwiłby sprzątanie. Od tamtego czasu technologia odkurzaczy jest nieustannie rozwijana – obecnie dostępne na rynku urządzenia tego typu znacząco różnią się od swoich poprzedników sprzed jeszcze kilkunastu lat. W zależności od naszych potrzeb i preferencji możemy zdecydować się na jeden z kilku rodzajów odkurzaczy. Szeroki ich wybór znajdziemy np. w ofercie firmy ASC-PRO,  autoryzowanego dystrybutora marki Karcher.

Odkurzacz do sprzątania na sucho

Standardowy typ odkurzacza, przeznaczony do usuwania zanieczyszczeń suchych – kurzu, pyłu, piasku oraz drobnych śmieci. Wymienne końcówki umożliwiają oczyszczenie różnego rodzaju miejsc i powierzchni, np. tapicerki i zakamarków kanapy.

Odkurzacze z odsysaniem cieczy

Uniwersalne odkurzacze, które poradzą sobie zarówno z suchymi zanieczyszczeniami, jak i mokrymi plamami. Doskonale sprawdzą się nie tylko w regularnym sprzątaniu domu, ale również podczas remontu i w pracach warsztatowych.

Odkurzacze wodne

Ten rodzaj odkurzaczy bardzo przyda się w domostwach zamieszkanych przez alergików. Zamiast tradycyjnego worka na kurz wyposażone one są w filtr wodny, który skutecznie wiąże zanieczyszczenia i uniemożliwia ich ponowne rozprzestrzenianie się w pomieszczeniach

Odkurzacze parowe

Łączą w sobie funkcjonalność tradycyjnego odkurzacza oraz myjki parowej. Korzystając z funkcji czyszczenia parą będzie w stanie skutecznie oczyścić gładkie powierzchnie z najtrudniejszych, zaschniętych plam.

Odkurzacze piorące

Usunięcie zalegającego na dywanie czy wykładzie podłogowej kurzu czy pyłu nie wystarczy do ich dokładnego oczyszczenia – we włóknach położonych głębiej całymi latami mogą zbierać się zanieczyszczenia, których zwykły odkurzacz nie jest w stanie zassać. Rozwiązaniem problemu jest zakup odkurzacza piorącego. Podczas prania zebrana w zbiorniku woda ze środkiem piorącym zostaje pod dużym ciśnieniem skierowana na praną powierzchnię, gdzie wnika głęboko w tkaninę, wypłukuje i rozpuszcza brud, a następnie zostaje wraz z nim zassana z powrotem.