concertina

Concertina, czyli praktyczne zabezpieczenie ogrodzeń

Jednym ze sposobów efektywnego zabezpieczania ogrodzeń jest drut ostrzowy. Dobrze rozmieszczone zasieki stanowią przeprawę nie do przebycia, odstraszając niepożądane osoby przed wkroczeniem na dany teren. Szczególną formą zasieków z drutu ostrzowego jest tzw. concertina.

Co to jest?

CONCERTINA to zasieki z drutu ostrzowego w formie podwójnej spirali łączonej specjalnymi złączkami. Stanowi świetną barierę ochronną przed ludźmi oraz zwierzętami. Zasieki tego typu służą do wzmacniania gotowych ogrodzeń w miejscach, wymagających specjalnego nadzoru – np. w więzieniach, obiektach wojskowych,  lotniskach czy zakładach przemysłowych.

Materiał i forma wykonania

Zasieki ostrzowe concertina są wykonywane z najlepszych jakościowo materiałów stalowych – trwałych i odpornych na korodowanie. Właściwie rozłożone i zamontowane, tworzą charakterystyczną przestrzenną konstrukcję – tzw. podwójną helisę, przypominającą kształtem walec. Taka zapora jest trudna do sforsowania a do jej przerwania nie wystarczy przecięcie drutu w jednym miejscu, jak w przypadku pojedynczych zwojów.

Metoda montażu

Zasieki concertina wykonuje się poprzez spajanie drutów przy pomocy odpowiednich metalowych złączek. Ilość złączek wpływa na gęstość zasieku, a także na trudność jego pokonania czy przecięcia. Zadowalającą sztywność i wytrzymałość zapewnia zasiek już o 3 złączkach, choć ich liczba może być oczywiście większa (bardzo solidne konstrukcje mają nawet po 5 złączek).

Warunki bezpieczeństwa

Montaż concertiny powinien odbywać się w warunkach szczególnej ostrożności. Najlepiej, jeśli zasieki są nakładane w rękawicach z grubego materiału. Druciane żyletki mogą bowiem w bardzo łatwy sposób pokaleczyć dłonie – przestrzega ekspert firmy ATLine z Łodzi, wyspecjalizowanej w kompleksowym zabezpieczaniu obiektów oraz projektowaniu i wykonywaniu systemów ochrony. Dobrze zamontowane zasieki będą służyć latami, stanowiąc gwarancję spokoju i bezpieczeństwa.