Laweta samochodowa

Zastosowania lawet samochodowych

Lawety samochodowe są nie tylko stosowane przy wypadkach komunikacyjnych. Znajdują swoje zastosowanie również w innych sytuacjach, m.in. kiedy skończy się paliwo, w przypadku nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu, w transporcie niezarejestrowanego auta czy przy przebitej oponie. Uszkodzony lub niezdolny z innego powodu do samodzielnej jazdy samochód można przetransportować np. do warsztatu.

Lawety z płaską platformą

Występuje kilka rodzajów lawet samochodowych, każda jest przeznaczona do innego sposobu holowania samochodu lub do różnych rodzajów pojazdów. Obecnie najczęściej stosowane lawety to takie z płaską platformą. Największą zaletą tego rodzaju lawety jest wysoka funkcjonalność osiągana dzięki zastosowaniu nowoczesnych elementów, m.in. podnośników oraz wysięgników, które umożliwiają w łatwy sposób załadowanie pojazdu na lawetę. Wszystkie sterowniki znajdują się wewnątrz kabiny, co znacząco ułatwia pracę. Takie lawety są najpopularniejsze w zastosowaniu przy wypadkach samochodowych, ponieważ ich działanie jest bardzo sprawne. Nie dziwi więc fakt, że pomoc drogowa jest zaopatrzona głównie w taki rodzaj lawet.

Pozostałe rodzaje lawet

Do holowania wyłącznie uszkodzonych pojazdów używane są lawety hakowe i łańcuchowe, bowiem mogą one uszkodzić samochód. Holowane przez taką lawetę samochody nie mogą mieć kół przednich albo tylnych, ponieważ konstrukcja takiej lawety wymusza wiązanie łańcuchów wokół osi auta, co uszkodziłoby zderzaki lub koła w sprawnym samochodzie. Kolejnym rodzajem lawet są lawety z jarzmem metalowym. Tutaj tradycyjny łańcuch jest zastąpiony przez metalowe jarzmo, które znajduje się pod kołami holowanego pojazdu. Dzięki użyciu jarzma holowany pojazd można podnieść i holować. Największą zaletą takiego rodzaju lawety jest wyeliminowane ryzyko uszkodzenia samochodu, ponieważ jarzmo dotyka tylko opon holowanego pojazdu.

Wybór idealnej lawety

Jak przedstawiono powyżej, lawety dzielą się na wiele różnych rodzajów. Znajdziemy je w ofercie takich firm, jak Przyczepy Bold. Do przewozu samochodów uszkodzonych w wyniku wypadku komunikacyjnego zdecydowanie warto wybrać te z płaską platformą z wygodnymi podnośnikami i wysięgnikami oraz sterownikami wewnątrz kabiny. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania lawety. Warto wybrać taką, która zachowa swoją funkcjonalność przy częstym użytkowaniu. Jeśli celem jest przewożenie już uszkodzonych aut, wtedy najlepszym wyborem będzie laweta hakowa lub łańcuchowa. Będzie z pewnością tańsza niż taka przeznaczona do holowania sprawnych pojazdów. W przypadku holowania powypadkowych aut kwestia ich ewentualnego uszkodzenia jest drugorzędna. Jeśli zależy nam na przewozie nowych, jeszcze niezarejestrowanych samochodów dobrym wyborem będzie laweta z jarzmem metalowym. Mamy wtedy gwarancję, że holowany pojazd nie ulegnie uszkodzeniu.

Materiał partnera