katalizator samochodowy

Zastosowania i odzysk monolitu ceramicznego

Coraz więcej firm zajmuje się skupem katalizatorów, nie tylko z wkładem metalowym i ceramicznym, ale też z monolitem ceramicznym. Dziś warto poznać definicję monolitu oraz dowiedzieć się, jaką pełni funkcję w katalizatorze samochodowym i dlaczego jego odzysk jest tak bardzo ważny. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym artykule – być może przekonasz się dzięki temu, że recykling tego surowca jest ważny.

Czym jest monolit ceramiczny?

Katalizatory samochodowe mogą być wyposażone we wkład metalowy bądź ceramiczny, który pozwala uzyskać monolit.  Wkłady ceramiczne są dużo popularniejszym rozwiązaniem. Jest to nic innego jak blok materiału, który mieści się w obudowie katalizatora. Można powiedzieć, że jest jego sercem. Jego struktura przypomina plaster miodu – to w nim znajdują się wszelkie cenne metale szlachetne jak platyna, pallad czy rod. Warto dodać, że jego główną funkcją jest pobudzenie szkodliwych toksyn znajdujących się w spalinach, do reakcji i uniemożliwienie im przedostania się do atmosfery. Wywnioskować można, że jego głównym zadaniem jest oczyszczanie i redukcja tlenków azotu, tlenków węgla i węglowodorów znajdujących się w spalinach samochodowych. W zależności od rodzaju katalizatora dostępne są monolity z jednym metalem szlachetnym bądź w wersji mieszanej. Profesjonalny skup metali szlachetnych, taki jak MAXKAT, dysponuje niezbędnym sprzętem, ale też wiedzą pozwalającą na dokładne przeprowadzenie analizy i wycenę monolitu.

Jak odzyskać metale szlachetne z monolitu?

Proces odzyskiwania metali szlachetnych z monolitu jest niezwykle długotrwały i skomplikowany. Jest jednak efektywniejszą, tańszą i korzystniejszą dla środowiska formą eksploatacji metali. Pozyskiwaniem monolitów ceramicznych mogą zajmować się wyłącznie specjalne skupy, które dysponują nowoczesnym sprzętem umożliwiającym zmierzenie poziomu zawartości ukrytych metali szlachetnych. Każdą partię uzyskanego metalu należy dokładnie zważyć i oznaczyć. Samo odzyskiwanie polega na demontażu katalizatora, podczas którego monolit zostaje rozbity na małe części, rozkruszony i zmielony na proszek. Następnym krokiem jest dokładne połączenie proszku w specjalnym mieszalniku. Kolejny etap to poddanie monolitu analizie, która umożliwia uzyskanie informacji o zawartości metali szlachetnych. Ostateczna cena jest uzależniona od ilości mieszanki, aktualnych kursów giełdowych metali i notowań walut. Uzyskana substancja w postaci proszku trafia do hut, gdzie przy wykorzystaniu nowoczesnych metod są z niej odzyskiwane metale szlachetne.

Materiał partnera