samochody w rzędzie

Zasady korzystania ze świateł do jazdy dziennej

Oświetlenie pojazdu oraz zasady korzystania z poszczególnych świateł określa Prawo o ruchu drogowym. Przestrzeganie tych zasad w dużej mierze wpływa na bezpieczeństwo na naszych drogach, a zwłaszcza po zmroku oraz w okresie jesienno-zimowym.  Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób używać świateł do jazdy dziennej zgodnie z kodeksem drogowym, przeczytaj artykuł.

Prawidłowe oświetlenie pojazdu gwarancją bezpieczeństwa

Zgodne z kodeksem drogowym oświetlenie pojazdów ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Światła pojazdów nie tylko oświetlają drogę i ułatwiają kierowcy prowadzenie samochodu, ale umożliwiają innym użytkownikom dobrą widoczność pojazdu, właściwą ocenę odległości od niego oraz możliwość rozpoznania jego gabarytów. Na szczególną uwagę zasługują światła do jazdy dziennej, które mogą być stosowane pod pewnymi warunkami na naszych drogach. Z parametrami oświetlenia dziennego zapoznać się można na stronie sklepu internetowego Moto Parts z Białegostoku.

Światła dzienne – co mówią przepisy?

Od 2011 roku wszystkie nowe modele pojazdów (do 3,5 T) przeznaczone na rynek europejski wyposażane są w światła do jazdy dziennej. Jest to najczęściej oświetlenie wykorzystujące technologię LED. Lampy do jazdy dziennej montuje się symetrycznie względem osi z przodu pojazdu oraz na równej wysokości zgodnie z wytycznymi prawa drogowego. W Polsce mogą być używane w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu zamiast świateł mijania. Należy pamiętać, że podstawowym rodzajem oświetlenia są jednak światła mijania, natomiast światła do jazdy dziennej mogą być dla nich alternatywą w określonym przypadku. Bezwzględnie przy niesprzyjających warunkach pogodowych, podczas opadu deszcz lub śniegu, a także we mgle należy używać świateł mijania. Tylko przy dobrej widoczności używanie świateł do jazdy dziennej może mieć uzasadnienie. W innym przypadku kierowca naraża siebie i innych użytkowników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Łatwy montaż świateł do jazdy dziennej

W pojazdach starszych, które nie zostały wyposażone fabrycznie w światła dzienne, można je w prosty i tani sposób zamontować. W handlu dostępne są zestawy świateł do jazdy dziennej o mocnym i jasnym świetle o śnieżnobiałej barwie. Lampy wykorzystują technologię diod LED, mają nowoczesny design oraz przemyślaną konstrukcję z uwzględnieniem radiatorów odprowadzających ciepło i odpowietrzników zapobiegających parowaniu. Lampy mają homologację drogową E oraz RL, uprawniającą do legalnego użytku na drogach całej Unii Europejskiej.

Materiał partnera