holowanie pojazdu

Zasady holowania pojazdów

Samochód, podobnie jak każda inna maszyna, może ulec awarii i odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Niestety, niektóre awarie mogą całkowicie unieruchomić pojazd, a wtedy jedynym rozwiązaniem jest wezwanie lawety drogowej lub też skorzystanie z pomocy innego kierowcy i holowanie samochodu. W przypadku holowania auta należy mieć jednak na uwadze przepisy prawne, dzięki którym można uniknąć mandatu, o który – jak się okazuje – wcale nie jest tak trudno.

Holowanie pojazdu – podstawowe informacje

Każdy doświadczony kierowca, który posiada prawo jazdy od dłuższego czasu, na pewno spotkał się z sytuacją, w której był holowany lub też holował inny pojazd. Wydawać by się zatem mogło, że autoholowanie nie jest niczym skomplikowanym w szczególności, że każdy z kierowców dokładnie zna obowiązujące zasady ruchu drogowe. W praktyce jednak popełnianie są karygodne błędy – większe i mniejsze – które karane są mandatami wystawianymi przez policję.

Jak poprawnie holować pojazd?

Wszystkie informacje dotyczące poprawnego holowania pojazdów zostały dokładnie opisane w Kodeksie Drogowym w rozdziale 5. Ruch pojazdów, art. 31.

Specjalista z firmy Pomoc Drogowa Bojszczak zauważa: Przepisy jasno określają, na kim spoczywa obowiązek poprawnego holowania samochodu – na osobie holującej. Dodatkowo w pojeździe, który jest holowany musi przebywać kierowca, posiadający ważne uprawnienia.

W tym miejscu warto zaznaczyć, kiedy holowanie jest surowo zabronione:

  • nie można holować dwóch pojazdów jednocześnie,
  • nie można holować pojazdu z przyczepką,
  • kategorycznie zabrania się holowania na autostradzie.

Zasady holowania, które notorycznie łamane są przez kierowców, dotyczą technicznej strony tego zadania. Pojazd holujący powinien zawsze mieć włączone światła mijania (nie należy mylić ich ze światłami do jazdy dziennej). Dodatkowo zarówno osoba holująca i holowana nie mogą mieć włączonych świateł awaryjnych. Istotne jest również odpowiednie oznaczenie – trójkąt ostrzegawczy powinien znajdować się po lewej stronie na zewnątrz pojazdu, a nie jak to często ma miejsce – za tylną szybą. Na holu można zawiesić np. czerwoną szmatkę (lub zawiązać kamizelkę odblaskową).

Odległość pomiędzy dwoma pojazdami nie powinna być większa niż 3 metry podczas holu sztywnego oraz lub od 4 do 6 metrów w przypadku holu giętkiego. Auto pełniące funkcję holującą powinno być w pełni sprawne.

Holowanie samochodu – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Podczas holowania samochodu warto skupić się na istotnych kwestiach. Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu oraz przestrzeganiu przepisów możliwe jest nie tylko bezpieczne doholowanie pojazdu w wybrane miejsce, ale co najważniejsze – uniknięcie kontroli policji. Jeżeli masz świadomość tego, że możesz nie poradzić sobie z tym zadaniem – zdecydowanie lepszą opcją będzie wezwanie lawety, która dostarczy samochodów do warsztatu, gdzie zostanie usunięta usterka.

Materiał partnera