Zakup pierwszego roweru. Na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie pierwszego roweru należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Niektóre są mniej znaczące i zależą od naszego gustu, inne zaś bezpośrednio wpływają na komfort jazdy. Podstawowe kryteria, od których rozpoczniemy poszukiwania to rodzaj roweru, jego rozmiar i waga, a także nasz budżet. Równie ważne jest to, gdzie kupujemy sprzęt, ponieważ od tego zależy, czy otrzymamy pomoc specjalistów w doborze roweru, gwarancję oraz ewentualny serwis.

Rodzaj roweru

Rodzaj roweru to pierwsze i podstawowe kryterium, gdy myślimy o jego zakupie. Musimy jasno określić, gdzie, jak często i po co będziemy korzystać z naszego jednośladu. Rowery dzielimy przede wszystkim na miejskie, trekkingowe, crossowe, górskie i szosowe. Najbardziej uniwersalnym typem roweru jest cross, zaś najwygodniejszy na długie i częste wycieczki będzie rower trekkingowy. Miejski ułatwi nam sprawne poruszanie się po mieście, szosowy umożliwi szybką jazdę po utwardzonej nawierzchni, a górski zapewni maksimum rozrywki i bezpieczeństwa w trudnym terenie.

Cena

Kwota, jaką zamierzamy przeznaczyć na zakup roweru, zależy od tego, do czego ma on nam służyć. Czy zamierzamy jeździć codziennie do pracy, a do tego w weekendy na długie wycieczki? Albo tylko rekreacyjnie zaledwie kilka razy w miesiącu w wakacje? A może planujemy poważną przygodę z kolarstwem? Powinniśmy kupić rower dokładnie za tyle, ile wystarczy na solidny sprzęt spełniający nasze potrzeby. Nie warto rozglądać się za tanimi modelami, bo koszty napraw i dyskomfort w trakcie jazdy sprawią, że szybko pożałujemy tej decyzji. Z drugiej strony nie ma sensu przepłacać, jeśli nie wykorzystamy w pełni możliwości bardzo drogiego roweru.

Rozmiar i waga

Generalnie im lżejszy rower, tym lepiej będzie się na nim jeździć. Ale za tym idzie również cena. Trzeba więc wybrać złoty środek i koniecznie przejechać się na naszych potencjalnych dwóch kółkach, by ocenić komfort jazdy.

Specjaliści z Team Northtec podkreślają także, jak istotny jest dobór odpowiedniego rozmiaru:

Przed zakupem koniecznie powinniśmy przymierzyć rower – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że jego rozmiar jest dobrze dobrany do naszego wzrostu. Jak to sprawdzić? Gdy siedzimy na siodełku, a pedał znajduje się w najniższym położeniu, to nasza noga ze stopą na pedale powinna być lekko ugięta.

Gdzie kupić rower?

Odradzamy kupowanie roweru w supermarketach lub przez Internet u niesprawdzonych sprzedawców. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup w sprawdzonym sklepie rowerowym, w którym eksperci pomogą nam w wyborze sprzętu i zadbają o odpowiedni serwis. Dobrym wyborem może być również poszukanie używanego jednośladu, jednak to opcja dla tych, którzy znają się dla rowerach. Często chęć zaoszczędzenia kończy się jeszcze większymi wydatkami. Najważniejsze, by nie kupować kota w worku. Powodzenia!

Materiał partnera