wynajem samochodu

Wynajem długoterminowy – na co uważać?

Żeby wynajem długoterminowy był korzystnym i bezpiecznym sposobem finansowania auta, należy wiedzieć, na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy. Na co uważać i gdzie szukać haczyków w umowie, żeby się nie naciąć na minę?

Na co uważać, decydując się na wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy jest coraz popularniejszą formą finansowania zarówno firmowego, jak i prywatnego samochodu. Udział wynajmu aut znacząco zwiększył się również w kontekście panującej pandemii koronawirusa. Kierowcy cenią sobie elastyczność, brak zobowiązań oraz bezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ten sposób zewnętrznego finansowania samochodu.

Wynajem długoterminowy jest tak bezpieczny jak bezpieczna będzie umowa najmu. Sprawdź, gdzie szukać haczyków i drobnego druczku.

Obligatoryjny wkład własny

Umowy najmu długoterminowego nie obligują najemcy do wpłacania wkładu własnego. Z tego względu jest to wyjątkowo wygodna metoda finansowania samochodu, zwłaszcza gdy wolisz zachować wolną gotówkę na czarną godzinę.

Niemniej, wiele firm wynajmujących samochody wymaga od klientów wpłacenia wkładu własnego na poziomie ok. 5-15% wartości samochodu celem zabezpieczenia transakcji i często informuje o tym dopiero na kolejnych etapach sporządzania umowy wynajmu. Warto więc spytać o obligatoryjność uiszczenia wkładu własnego już na samym początku rozmów z firmą wynajmującą.

Limity kilometrów

Większość umów na wynajem długoterminowy samochodu określa limit kilometrów, które można pokonać autem w ramach abonamentu. Po przekroczeniu ustalonego limitu firma wynajmująca pobiera dodatkowe opłaty za każdy nadprogramowy kilometr. Zwykle roczny limit kilometrów wynosi ok. 20-30 tys. km, a opłata za każdy dodatkowy kilometr to średnio 50-70 groszy.

Przed podpisaniem umowy na wynajem ustal, ile kilometrów zamierzasz pokonywać samochodem w ciągu roku i czy limit ustalony przez firmę wynajmującą będzie dla Ciebie odpowiedni.

Komplementarne usługi i produkty

Wynajem wynajmowi nierówny. Na rynku istnieje wiele firm wynajmujących nowe samochody, które dysponują zróżnicowaną ofertą. Nie zawsze najtańsza oferta wynajmu jest najkorzystniejsza. W przypadku podejrzanie korzystnych ofert może okazać się, że abonament nie obejmuje działań serwisowych czy ubezpieczenia, a po ich doliczeniu może okazać się, że cena oferowana przez firmę wynajmującą będzie o wiele wyższa od ceny konkurencji.

Poza tym, decydując się na najem, warto skorzystać z dodatkowych usług, które zwiększą wygodę użytkowania samochodu i odciążą kierowcę np. z konieczności płacenia za wymianę i przechowywanie opon. Dużo komplementarnych fakultatywnych usług zapewnia wynajem długoterminowy w Carsmile.

Wyjazd za granicę

W trakcie wynajmu samochodu to firma wynajmująca pozostaje jego właścicielem przez cały okres trwania umowy. Z tego też względu nie można opuszczać samochodem granicy kraju bez poinformowania i uzyskania zgody prawowitego właściciela.

Jeżeli zamierzasz wyjechać wynajmowanym samochodem za granicę, sprawdź dokładnie ten punkt umowy, ponieważ kary za nieautoryzowany wyjazd mogą sięgać nawet 2 tysięcy złotych!

Materiał partnera