Wymiana przedniej szyby w aucie

Wymiana przedniej szyby samochodowej. Etapy postępowania

Przednia szyba samochodowa wystawiona jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne, co często prowadzi do powstawania na jej powierzchni rys, odprysków oraz pęknięć. Część z tych uszkodzeń można usunąć podczas naprawy. Czasami jednak jedynym wyjściem jest wymiana szyby. W tym artykule wyjaśnimy, w jakich przypadkach należy bezwzględnie wymienić szybę oraz jak przebiega ten proces.

Stan przedniej szyby a regulacje prawne

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 18 września 2009 roku w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. Nr 155, poz. 1232) stan techniczny pojazdu uznaje się za niezgodny z warunkami technicznymi, gdy stwierdzono w nim pęknięcia lub zmatowienie szyb ograniczające widoczność kierowcy lub osłabiające wytrzymałość szyb (…) ograniczenie pola widzenia lub widoczności w szybie przedniej. (…) Wartość współczynnika przepuszczania światła dla szyb przednich mniejszą niż 75% (…).

Kiedy można naprawić szybę czołową?

Jak wyjaśnia ekspert z Interglass, zakładu świadczącego kompleksowe usługi sprzedaży, naprawy i montażu szyb samochodowych na terenie Bielsko-Białej: Czołowa szyba samochodowa składa się z dwóch tafli szkła oraz warstwy mocnego tworzywa. Taka budowa sprawia, że w przypadku ewentualnego uszkodzenia mechanicznego czy uderzenia, pojawiają się na jej powierzchni rysy, odpryski i pęknięcia. O ile w przypadku tych pierwszych istnieje możliwość jej naprawy, o tyle pęknięcia kwalifikują szybę do wymiany.

Naprawy szyby samochodowej można dokonać, gdy uszkodzenie nie znajduje się w polu widzenia kierowcy. Odprysk może mieć maksymalnie 20 mm średnicy i znajdować się co najmniej kilka centymetrów od krawędzi szyby.

W jakich sytuacjach należy wymienić szybę czołową?

Uszkodzeniem, które wyklucza szybę z naprawy jest pęknięcie. Naprężenia powstające w czasie jazdy, a także oddziaływanie sił i czynników zewnętrznych, doprowadzają bowiem do jego powiększania, co skutkuje całkowitym uszkodzeniem szyby oraz zagraża bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów. Warto więc, tuż po zauważeniu uszkodzenia, odpowiednio zabezpieczyć szybę i udać się do warsztatu samochodowego specjalizującego się w naprawie i wymianie szyb samochodowych.

Szybę czołową należy wymienić także wtedy, gdy jest zmatowiona, porysowana przez wycieraczki a także ma wiele odprysków. Naprawa szyby posiadającej na swej powierzchni wiele drobnych uszkodzeń mogłaby być nieopłacalna – warto jednak tę kwestię omówić ze specjalistą po uprzednich oględzinach samochodu i ocenie stanu szyby.

Etapy wymiany szyby czołowej

Wymiana szyby samochodowej czołowej to zadanie dla wyspecjalizowanych w tej dziedzinie fachowców, dysponujących odpowiednim doświadczeniem, umiejętnościami oraz narzędziami. Jest to bowiem wymagający sporej precyzji, skomplikowany proces. Co ważne, specjaliści dysponują także wysokiej jakości materiałami montażowymi, które w połączeniu z ich umiejętnościami, są gwarancją solidności wykonywanego montażu.

Pierwszym krokiem w wymianie szyby przedniej jest demontaż plastikowych maskownic, listew ozdobnych, uszczelek, podszybia oraz ramion wycieraczek. Specjaliści demontują także lusterko wewnętrzne i elementy, które mogłyby zostać uszkodzone podczas wymiany szyby. Po ich wymontowaniu montażyści przystępują do kolejnego etapu, którym jest wycinanie starej szyby.

Kolejnym krokiem jest czyszczenie ramki szyby z resztek kleju i z rdzy oraz zabezpieczenie jej przed rdzewieniem w przyszłości.

Po dokładnym oczyszczeniu otworu, w którym ma znajdować się nowa szyba, specjaliści przystępują do wklejenia nowej szyby i ewentualnie korygują jej położenie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Następnie nowa szyba montowana jest taśmami do nadwozia, co zapobiegnie jej przemieszczaniu się w procesie wiązania kleju. Po wklejeniu nowej szyby, należy zaczekać na pełne jego związanie.

Po związaniu kleju montażyści mogą przystąpić do ponownego zamontowania podszybia, listew, maskownic oraz ramion wycieraczek.

Materiał partnera