Wymiana akumulatora

Wymiana akumulatora krok po kroku

Akumulator to chyba najistotniejsze po silniku urządzenie w samochodzie. Jego wymiana jest czymś, co czeka każdego właściciela auta, przynajmniej raz na kilka lat. Wbrew obiegowym opiniom nie jest ona taka łatwa do samodzielnego przeprowadzenia, zwłaszcza w nowszych samochodach, dlatego warto powierzyć ją specjaliście. Z naszego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku przebiega wymiana akumulatora.

Badanie stanu akumulatora

Generalnie przyjmuje się, że akumulator należy wymieniać co 3-5 lat, choć zdarzają się przypadki urządzeń poprawnie działających nawet przez 7-8 lat.

Aby rzetelnie ocenić rzeczywisty stan akumulatora, potrzebne jest badanie obecnego w nim napięcia. Tę czynność wykonuje się przy wyłączonym silniku za pomocą multimetru, czyli elektronicznego miernika uniwersalnego. Przy jego użyciu sprawdza się napięcie na zaciskach akumulatora. Jeśli pomiar wykazuje, że wynosi ono w granicach 12,5 V, to akumulator jest bez wątpienia sprawny. Wynik w przedziale 12-12,4 V oznacza konieczność doładowania. Z kolei wartość poniżej 12 V wskazuje na rozładowanie akumulatora. Dzięki multimetrowi można również, już przy uruchomionym silniku, zbadać sprawność alternatora. Jeśli wskazana wartość wyniesie w granicach 13,8 – 14,5 V, to alternator jest sprawny. Niższy wynik może oznaczać problemy z prądnicą.

Akumulator w Twoim samochodzie ma np. 2 lata, a mimo to rozładowuje się bez wyraźnej przyczyny? Warto także sprawdzić za pomocą multimetru pobór prądu w czasie spoczynku silnika. To działanie pozwala ocenić, czy któreś z urządzeń, choćby z powodu zwarcia, nie zużywa nadmiernej ilości energii elektrycznej. Jeśli multimetr wskaże napięcie na poziomie kilku setnych ampera, to nie ma powodów do niepokoju. Za znaczne odstępstwo od normy uważa się natomiast wynik sięgający lub przekraczający 0,1 A.

W przypadku oznak słabości akumulatora możesz jeszcze podjąć próbę doładowania prostownikiem. Brak reakcji urządzenia lub znikome efekty tego działania oznaczają, że akumulator trzeba wymienić.

Jeżeli Twój akumulator jest już wysłużony lub mimo usunięcia usterek, takich, jak zwarcia, nadal zbyt szybko się rozładowuje, to raczej nie unikniesz jego wymiany. Jej konieczność najlepiej jednak oceni specjalista. Profesjonalny warsztat powinien mieć w swoim wyposażeniu aerometr, czyli przyrząd służący do sprawdzania gęstości elektrolitu, specjalistyczny sprzęt do pomiaru parametrów akumulatora pod obciążeniem i…odpowiednią osobę, dysponującą dużą wiedzą i doświadczeniem, która dokona właściwego odczytu i interpretacji uzyskanych wyników.  

Wymiana akumulatora – dlaczego lepiej powierzyć ją fachowcowi?

Wymiany akumulatora możesz dokonać samodzielnie lub powierzyć ją profesjonaliście. O tym, dlaczego lepiej i bezpieczniej zdecydować się na tę druga opcję, mówi specjalista z serwisu akumulatorów GRAVOLT w Nowej Soli, oferującego m.in. sprzedaż i montaż akumulatorów: 

Powszechnie panująca opinia o tym, ze wymiana akumulatora to bułka z masłem nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę niewielu kierowców potrafi wykonać ją poprawnie bez żadnych uszczerbków dla samochodu i siebie samych. Przede wszystkim należy pamiętać, że ma się do czynienia z kablami i bezpiecznikami, a przede wszystkim z prądem. Ryzyko zwarcia lub nawet porażenia jest naprawdę duże, jeśli podczas wymiany nieumiejętnie bądź nieostrożnie wykona się którąś z czynności. Dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo kontaktu z kwasem, który może wyciec z akumulatora podczas jego demontażu. Częste błędy, jakie są popełniane, to np. nieodłączenie kabla uziemiającego, które prowadzi do zwarcia między biegunem dodatnim a nadwoziem pojazdu czy nadmierne dokręcenie zacisków, skutkujące uszkodzeniem biegunów akumulatora. W niektórych przypadkach po wymianie akumulatora istnieje konieczność ponownego skalibrowania systemu poduszek powietrznych, czujników i innych elektronicznych funkcji. Dotyczy to zwłaszcza nowszych modeli samochodów z ogromnie rozbudowaną elektroniką, a także aut z systemem start-stop. W takich pojazdach samodzielna wymiana akumulatora jest wręcz niemożliwa i musi jej dokonać fachowiec.

Co należy zrobić przed wymianą akumulatora?

Przed wymianą akumulatora osoba mająca się nią zająć powinna przede wszystkim zorientować się, gdzie zlokalizowane jest to urządzenie. Najczęściej akumulator jest umieszczony pod pokrywą silnika, ale zdarza się też, szczególnie w nowszych modelach, że znajduje się pod pokrywą bagażnika lub pod siedzeniem pasażera, a nawet kierowcy. Obowiązkowym działaniem przed wymianą akumulatora jest także zapoznanie się z instrukcją obsługi samochodu i zaleceniami producenta akumulatora.

Co trzeba robić dalej?  Należy ustawić samochód na płaskiej, bezpiecznej powierzchni, z dala od jakiegokolwiek źródła ognia. Następnie wyłącza się silnik, zaciąga hamulec ręczny oraz wyjmuje kluczyk ze stacyjki i zabiera  go ze sobą. Lepiej nie zostawiać go wewnątrz samochodu, bo w przypadku pojazdu z centralnym zamkiem po odłączeniu akumulatora drzwi mogą zostać automatycznie zamknięte. Po wyłączeniu silnika trzeba odczekać około 10-15 minut, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem.

Bezpośrednio przed przystąpieniem do wymiany akumulatora należy nałożyć rękawice i okulary ochronne oraz zaopatrzyć się w odpowiednie, zalecane w instrukcji obsługi pojazdu klucze. Trzeba też pamiętać o unikaniu kontaktu z kwasem, który mógł wyciec z akumulatora.

Jak wymienia się akumulator?

Kroków na drodze do wymiany akumulatora nie jest może zbyt wiele, ale każdy z nich należy wykonać ostrożnie i precyzyjnie. Oto jak przebiega wymiana akumulatora:

1.     Na początku trzeba odłączyć biegun ujemny, by zapobiec zwarciu między biegunem dodatnim i nadwoziem samochodu.

2.     Następnie należy odłączyć biegun dodatni. Kolejność jest tu bardzo istotna. Najpierw trzeba odkręcić klemę od zacisku bieguna ujemnego, a potem dodatniego, nigdy na odwrót! Powinno się również unikać zetknięcia obu biegunów. Należy tez uważać, by nie uszkodzić obudowy dodatkowych bezpieczników znajdujących się przy klemie. 

3.     Kolejny krok to odpowiednie zabezpieczenie obu kabli przed zniszczeniem w czasie wymiany akumulatora.

4.     Po nim powinno nastąpić zdjęcie zabezpieczenia akumulatora. Na ogół jest nim albo metalowa obejma mocowana od góry, albo klamra chwytająca za stopkę akumulatora.

5.     Teraz można już wyjąć akumulator. Należy to robić ostrożnie, gdyż urządzenie jest dosyć ciężkie.

6.     Następnie powinno się sprawdzić, czy miejsce, w którym zamontowany jest akumulator i elementy jego mocowania nie uległy korozji. Jeśli tak się stało, można wyczyścić je specjalną szczotką oraz nałożyć na nie specjalistyczny preparat, który wiąże rdzę i środek antykorozyjny. Korozja w miejscu montażu urządzenia jest oznaką wycieku kwasu, którego przyczynę trzeba dokładnie zbadać.

7.     Instalacja nowego akumulatora. Przed samym montażem usuwa się wszystkie zanieczyszczenia z konsoli, na której ma zostać umieszczony nowy akumulator. Można również użyć specjalnego preparatu do usunięcia zaschniętych osadów. Sam montaż to wykonanie analogicznych czynności, co podczas usuwania starego urządzenia, tylko w odwrotnej kolejności. Najpierw trzeba odpowiednio przymocować akumulator do konsoli. Następnie należy podłączyć zacisk dodatniego, a potem ujemnego bieguna. Na koniec trzeba dokręcić elementy mocujące.

8.  Montaż nowego akumulatora nie musi kończyć całego procesu jego wymiany. W przypadku nowszych samochodów bardzo często potrzebna jest walidacja akumulatora, czyli dostosowanie elektroniki samochodu do nowego urządzenia.

Jak widzisz, wymiana akumulatora to w teorii łatwy, ale w praktyce skomplikowany proces wymagający nie tylko ostrożności, ale też uważności i precyzji. Najlepiej więc w razie konieczności lub potrzeby skorzystać z usług serwisu, który oferuje serwis akumulatorów. Ma się w takiej sytuacji gwarancję, że wymiana została przeprowadzona w sposób właściwy, a akumulator działa sprawnie i jest poprawnie skoordynowany z wszystkimi systemami elektronicznymi w Twoim aucie. Zadajesz sobie pytanie, co zrobić ze starym akumulatorem? Nie, nie zostawiaj go na pamiątkę. Zużyte urządzenie możesz zostawić w warsztacie, w którym wymieniany jest akumulator lub oddać prosto do utylizacji w specjalnie do tego przeznaczonym punkcie w Twojej okolicy. Co ważne, za utylizację starego akumulatora nie trzeba płacić.

Materiał partnera