Transport busem do Europy Zachodniej

Wyjazd busem do Europy Zachodniej a kwestie formalne

Transport busem to chętnie wybierana alternatywa dla kosztownych przelotów samolotowych i samodzielnej podróży autem, która może stanowić spore wyzwanie logistyczne. Podróż w busie będzie wygodna i szybka, a przy tym atrakcyjna cenowo. Aby jednak minęła ona bezpiecznie, sprawnie i bez komplikacji, warto zadbać o kwestie formalne. Co trzeba wiedzieć na temat formalności związanych z podróżą busem do Europy Zachodniej?

Nie zapomnij dokumentów!

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej podróżowanie stało się dla rodaków o wiele łatwiejsze. Dzisiaj przy wjeździe do krajów w strefie Schengen teoretycznie nie trzeba mieć przy sobie dokumentów. Teoretycznie, bo w praktyce nawet w przypadku możliwości swobodnego przejazdu przez granicę, może się okazać, że spotka nas sytuacja, w której trzeba będzie potwierdzić tożsamość. Dlatego też planując skorzystanie z przewozów do Niemiec lub też wybierając się do innych krajów Europy Zachodniej, koniecznie zabierzmy ze sobą dowód osobisty bądź paszport.

Kompletując tego typu dokumenty, warto sprawdzić termin ich ważności, aby nie spotkała nas przykra niespodzianka. – Podpowiada pracownik firmy przewozowej Luarko Trans z Sierakowic, która zajmuje się organizacją wyjazdów busami do Danii, Niemiec i Luksemburga. – Pamiętajmy także o zabraniu karty płatniczej.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Kwestie formalne związane z podróżowaniem busem dotyczą nie tylko pasażerów, ale też – czy wręcz przede wszystkim – przewoźników. Przy wyborze firmy transportowej warto zwrócić uwagę nie tylko na jej doświadczenie czy jakość floty, ale także na to, czy dysponuje ona odpowiednimi uprawnieniami do przewozu. Niezbędne jest tu posiadanie nie tylko prawa jazdy przez kierowcę oraz ubezpieczenia drogowego, ale też specjalnej licencji, która będzie stanowiła potwierdzenie uprawnienia do wykonywania przewozów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Zdrowie przede wszystkim

Istotną kwestią w kontekście bezpieczeństwa nie tylko wyjazdów busem, ale w ogóle podróży, jest zdrowie. Aby zapewnić sobie spokój na wakacjach czy podczas wyjazdu do pracy, warto zadbać o specjalne ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu będziemy mogli skorzystać z usług medycznych za granicą. Podróżując do krajów Europy Zachodniej, warto odebrać kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Aby ją uzyskać, wystarczy zgłosić się o wydanie karty w jednym z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Dobrym rozwiązaniem może się także okazać skorzystanie z ubezpieczenia turystycznego. Taka polisa pomoże pokryć koszty nieprzewidzianych zdarzeń, do których może dojść w trakcie wyjazdu.

Materiał partnera