Wybór traktora – czym się kierować?

Oferta ciągników rolniczych, potocznie nazywanych traktorami, jest bardzo szeroka. W gospodarstwie rolnym pełnią one funkcję maszyny podstawowej, od której prawidłowego działania zależy skuteczność maszyn towarzyszących. Rodzaj i moc silnika, ilość cylindrów, ogólna masa i wyposażenie – to wszystko ma wpływ na efektywność pracy i komfort jazdy maszyny. W naszym artykule przedstawiamy podstawowe zasady, jakimi warto kierować się przy wyborze traktora. Zapraszamy do lektury.

Kupno czy wynajem?

Zanim zdecydujemy się na zakup traktora, warto podejść do tej inwestycji w kontekście biznesowym. Jest to bowiem maszyna, dzięki której można osiągnąć pewne korzyści ekonomiczne. Należy wobec tego wyliczyć, ile tak naprawdę godzin w roku będzie pracowała oraz czy mamy do niej odpowiedni sprzęt towarzyszący. Być może będzie ona potrzebna jedynie do siewu i orki, zwłaszcza jeżeli będzie charakteryzowała się dużą mocą? Wzięcie pod uwagę powyższych kwestii pozwoli na decyzję, czy opłaca się zakup traktora czy lepiej postawić na jego wynajem. Załóżmy jednak, że decydujemy się na kupno, zwłaszcza, że praca rolnika jest w dużym stopniu uzależniona od pogody i klimatu, które mogą sprawić, że niektóre prace przesuną się w czasie.

Moc i masa jako najważniejsze parametry

Czym zatem kierować się przy wyborze traktora? Podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę, to moc i masa, co ma bezpośredni wpływ na jego siłę uciągu. Należy mieć jednak świadomość, że traktory mogą różnić się między sobą konstrukcyjnie. Rozkład masy jest uzależniony od rodzaju cylindrów – ciągniki 6-cylindrowe mają bardziej elastyczne jednostki napędowe, ale jednocześnie są cięższe, dłuższe i charakteryzują się większym rozstawem osi, co sprawia, że maszyna będzie mniej poręczna, ale bardziej przydatna w pracach polowych. W przypadku, kiedy szukamy bardziej uniwersalnego traktora, który zarówno poradzi sobie z cięższym agregatem uprawowo-siewnym, jak i będzie współpracował z rozsiewaczem, opryskiwaczem czy ładowaczem czołowym, warto zainwestować w ciągnik bardziej kompaktowy o mniejszej ilości cylindrów. Aby jeszcze bardziej wykorzystać potencjał ciągnika można doposażyć go dodatkowo w przedni trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ) oraz obciążniki na kołach. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie większej liczby czynności za jednym przejazdem.

Odpowiedni dobór silnika

Oprócz mocy i masy należy zwrócić uwagę na silnik, będący jednostką, zmieniającą się dość znacznie w ostatnich latach – ze względu na zaostrzenie norm, dotyczących emisji spalin. Mniejsze zużycie paliwa wiąże się z mniejszą ilością cylindrów. Mniejszy silnik przyda się podczas lekkich prac w niższych lub zróżnicowanych obrotach. W przypadku prac polowych, lepiej zainwestować w większy silnik, w którym zakres wysokiego momentu obrotowego będzie dostępny w niższych obrotach. Warto pamiętać, że moc, która podawana jest przez producentów, określana jest według kilku rodzajów normy, czyli bez osprzętu silnika, np. bez chłodnicy i wentylatora. Dobrze jest mieć na uwadze pewną rezerwę tego parametru, a najlepiej przetestować dany traktor w pracy. Dobrą zasadą jest wybór ciągnika o nieco wyższej mocy niż wymagana do posiadanych w gospodarstwie maszyn, gdyż traktor nieobciążony w 100% podczas prac odwdzięczy się mniejszym zużyciem paliwa.

Podczas wyboru ciągnika rolniczego należy zwrócić uwagę również na sklep, który oferuje tego rodzaju maszyny. Ważny jest zarówno asortyment (dobrze znane marki i duży wybór), jak i pomoc ze strony specjalistów w doborze odpowiedniego modelu. Jedną z takich firm jest Agromarket Jaryszki, która oferuje szeroki wybór traktorów, kombajnów zbożowych i ładowarek teleskopowych koncernu DEUTZ-FAHR oraz maszyn rolniczych uznanych producentów z kraju oraz zagranicy.

Materiał partnera