Wybór części do maszyn budowlanych – oryginalne czy zamienniki?

Maszyny budowlane są niezbędne do realizowania każdej inwestycji bez względu na jej wielkość i czas. Niestety, jak wszystkie urządzenia mechaniczne, ulegają awariom i to często w najmniej odpowiednim momencie. Naprawa wymaga zakupu części zamiennych, często drogich i trudno osiągalnych. Alternatywą dla nich są tańsze i bardziej dostępne zamienniki. Czy warto w nie inwestować? 

Czym zamienniki różnią się od części oryginalnych? 

O zamiennikach słyszy się w odniesieniu do wielu grup produktów. Zazwyczaj są to części do różnych maszyn i urządzeń, ale też mogą zastępować oryginalny tusz do drukarki, znany lek czy markową torbę. Z zamiennikami często można się spotkać w przemyśle obuwniczym i odzieżowym, gdzie oryginalne produkty są podrabiane i opatrywane podobnymi logo. Pomimo świadomości, że nie są to wyroby markowe, dla wielu osób taka imitacja jest rodzajem hołdowania trendom i marce, na którą nie mogą sobie pozwolić. O ile noszenie podrabianego obuwia nie niesie ze sobą zbyt wielu konsekwencji, o tyle zamiennik części do maszyny budowlanej może być powodem wielu problemów. Pomimo wieloletniej popularności takich produktów i ogólnego przekonania, że zachowują one jakość identyczną jak części oryginalne, nie jest to prawdą. Cechą charakterystyczną oryginalnego produktu jest precyzyjne dostosowanie jego parametrów do potrzeb i specyfiki pracy maszyny.
W przypadku zamienników trudno np. o informacje o znoszeniu obciążeń czy naprężeń.
Efektem niewłaściwych parametrów może być szybkie uszkodzenie części, a konsekwencji kolejny przestój maszyny.

Wady i zalety zamienników do maszyn budowlanych 

Podstawową cechą powodującą, że części oryginalne, które oferuje między innymi firma Bellator z Rudy Śląskiej, mają znaczną przewagę nad zamiennikami, jest ich wysoka jakość. Znani na światowym rynku producenci maszyn budowlanych nie mogą sobie pozwolić na utratę renomy. Dlatego w odniesieniu do swoich produktów stosują najwyższe standardy. Dotyczy to również części zamiennych. Do zalet zamienników można przede wszystkim zaliczyć ich cenę. Jest ona znacznie niższa ze względu na to, że takie części produkują mniej znani wytwórcy, którzy często stosują gorsze materiały i niższe standardy. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zamienniki charakteryzują się niższą jakością od oryginałów. Te warte wyboru jednak często kosztują niemal tyle co produkty markowe. Dlatego inwestowanie w nie mija się z celem.

Zalety części oryginalnych 

Z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, że producent, który oferuje na rynku części do swoich własnych maszyn, dba o ich jakość na tym samym poziomie co w przypadku samych maszyn. Nawet jeśli znajdą się zamienniki o równie wysokiej jakości, zewnętrzni producenci nigdy nie zagwarantują, że ich parametry wytrzymałościowe są zgodne z zaleceniami wytwórcy oryginalnego sprzętu. Inwestując w oryginalne części zamienne do maszyn budowlanych, użytkownik zyskuje:

  • gwarancję jakości – części powstają pod precyzyjnym nadzorem, są poddawane testom wytrzymałościowym z uwzględnieniem wymagań konkretnej maszyny,
  • pewność dopasowania – oryginalne części są precyzyjnie dopasowane do innych komponentów maszyny, dzięki temu nie będą się ocierać, zgrzytać, stawiać zbyt dużego oporu podczas pracy, itp.,
  • zachowanie gwarancji na maszynę – stosowanie zamienników powoduje, że urządzenie nie spełnia wymogów stawianych przez producenta – z tego powodu traci ono gwarancję.

Niekwestionowane zalety oryginalnych części do maszyn budowlanych sprawiają, że warto stawiać właśnie na nie. Są to drogie urządzenia, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w jakość i niezawodne dopasowanie podzespołu niż ryzykowanie, że zamiennik doprowadzi do poważniejszych uszkodzeń. Części nieoryginalne można za to wybierać do maszyn budowlanych, które są już w ostatnim okresie eksploatacji, a wykonywane naprawy mają jedynie przedłużyć ich żywotność o kilka lat.

Materiał partnera