Wózki widłowe

Wózek widłowy. Inwestycja długoterminowa?

Wózki widłowe są niezbędne do transportu bliskiego i magazynowania towarów w wielu firmach. Sprzęt dobrej jakości ma jednak swoją cenę. Brak odpowiednich środków finansowych często uniemożliwia przedsiębiorcom zakup wózków prosto z fabryki. Dlatego też niektórzy sprzedawcy proponują nabycie wózków używanych, wynajem długoterminowy lub krótkoterminowy.

Inwestycja w sprzęt prosto z linii produkcyjnej

Praca wózka widłowego polega na wielokrotnym przenoszeniu towarów o znaczącym ciężarze. Wózek powinien być dopasowany do określonego udźwigu, wysięgu oraz nawierzchni, po której się porusza. Wysoki stopień eksploatowania sprawia, że musi to być maszyna niezawodna i mało awaryjna. Najlepszym sposobem jest dokładne przemyślenie swoich potrzeb i zakup nowego wózka widłowego. Wtedy zyskamy pewność, że sprzęt prędko się nie zepsuje, a jeśli nawet, to będzie obowiązywała go gwarancja. Jednak wielu przedsiębiorców nie może sobie pozwolić na taki jednorazowy wydatek. W efekcie nabywane są wózki używane. Zakup może być dobry, o ile będzie spełniał kilka wymogów.

Czy warto kupować używane wózki widłowe?

W używanych wózkach widłowych jest dużo większa szansa na wystąpienie usterek. Dlatego należy wybierać marki i modele, które zyskały uznanie pod względem jakości i technologii oraz są powszechnie uważane za nieawaryjne. Najważniejszą czynnością jest sprawdzenie stanu technicznego. Nie możne on wzbudzać wątpliwości. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że wystąpią problemy z przeglądem i rejestracją w UDT. Należy także porównać rok produkcji do ilości przepracowanych motogodzin, co pozwoli ocenić intensywność eksploatacji. Sprzedawca może także wystawić gwarancję sprzedaży. Zwiększa to pewność, że wózek nie powinien zepsuć się w najbliższym czasie.

Wynajem wózka – czy to się opłaca?

Rozwiązaniem pośrednim jest wynajem wózka widłowego, czyli możliwość korzystania z markowego i sprawdzonego sprzętu za niewielką cenę. Wynajem krótkoterminowy przeważnie jest opłacalny tylko w przypadku określonych prac. W przypadku wynajmu długoterminowego najlepiej jest oszacować, ile wyniosą całkowite koszty. Przeważnie kwestie napraw i serwisowania podlegają pod firmę wynajmującą, co znacznie odciąża najemców. Niektóre firmy oferują także możliwość odkupienia sprzętu po określonym czasie wynajmu, co jest szczególnie opłacalne dla małych firm, których nie stać na zakup sprzętu.

Specjalista z przedsiębiorstwa HM Serwis w Katowicach dodaje: Nasza firma posiada wózki nowe i używane. Oferujemy wynajem krótko- i długoterminowy. Możliwe jest także zamówienie wózka wraz z uprawnionym operatorem do rozładunku na kilka godzin.

Materiał partnera