farby drogowe

Właściwości farb drogowych

Malowane oznakowania są równie istotne jak pionowe znaki. Mało kto się zastanawia nad tym, z jakiego tworzywa powstają trudnościeralne przejścia dla pieszych, linie oddzielające pasy czy wszelkie inne oznakowania. Przecież muszą to być naprawdę trwałe, solidne i żywotne substancje. To prawda – nikt nie maluje asfaltu zwykłymi farbami dostępnymi w marketach. Służą do tego specjalistyczne farby drogowe. Jakie mają właściwości?

Farby drogowe – właściwości

Farby tego typu muszą mieć specjalne właściwości, które zapewnią niezwykłą trwałość i wytrzymałość wszelkim malowanym oznaczeniom. W końcu ich widoczność na drogach, parkingach czy autostradach decyduje o bezpieczeństwie i życiu uczestników ruchu. Nie można w tej kwestii pozwolić na żadne niedociągnięcia czy słabej jakości farby. Dlatego właśnie powstały specjalistyczne farby drogowe, którymi można wykonywać linie, pasy i wszelkie inne poziome znaki.

Produkty tego typu opierają się na bazie bardzo silnych substancji. Zazwyczaj jest do tego stosowana żywica akrylowa w dyspersji rozpuszczalników organicznych. Często wykorzystuje się również dwutlenek tytanu, chromian ołowiu lub alkidowo-uretanową żywicę. Takie bazy są gwarancją największej odporności na ścieranie i trwałości na wiele lat.

Ponadto farby drogowe schną bardzo szybko – nawet w 8 minut. Dzięki temu powierzchnia jest gotowa do użytku praktycznie tuż po malowaniu. Najlepiej się trzymają na nawierzchniach bitumicznych i betonowych oraz są przeznaczone nie tylko do użytku ręcznego, ale także ze wsparciem specjalistycznych maszyn.

Drogowe farby – gdzie się w nie zaopatrzyć?

W produkty tego typu najlepiej się zaopatrywać u producentów. Dzięki temu masz pewność, że farba drogowa jest oryginalna, sprawdzona i jak najlepszej jakości. Ponadto u producentów jest największy wybór, ponieważ w asortymencie mają nie tylko biały kolor, lecz także różne barwy.

Tak więc możesz nabyć farby żółte do stworzenia tymczasowych oznakowań, czarne do zamalowywania poprzednich znaków, niebieskie do malowania pitogramów i miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych czy czerwone np. do przejść dla pieszych. Takie produkty ma w ofercie firma ANDROS, która dysponuje także innymi elementami infrastruktury drogowej, w tym znakami pionowymi.

Dobrej jakości farby drogowe charakteryzują się elastycznością, łatwością w rozprowadzaniu i wieloletnią wytrzymałością. Oczywiście z czasem blakną, co jest powszechnym zjawiskiem – jednak te na bazie mocnych substancji, takich jak żywica akrylowa, zapewniają wieloletnią wytrzymałość.

Materiał partnera