Co warto wiedzieć o zamiennych częściach autobusowych

Co warto wiedzieć o zamiennych częściach autobusowych

Szukając części zamiennych do autobusu mamy możliwość zakupu nowych, oryginalnych części, zamienników albo części zregenerowanych. Części oryginalne to części dokładnie dopasowane do modelu i marki autobusu, które kontrolowane są przez samych producentów autobusów. Zamienniki to rozwiązanie tańsze, ale często tak samo dobre, jak oryginał. Różnią się od nich tym, że produkowane są przez niezależne firmy, według standaryzowanych parametrów.

Ostatnią grupą są części zregenerowane – to fabrycznie odnawiane części i podzespoły, które były już używane. Nie oznacza to jednak, że są to części zużyte, ponieważ dobra regeneracja polega nie tylko na wymianie zepsutych komponentów, ale też na rewitalizacji całego mechanizmu. Części zregenerowane są tańsze niż nowe, ale z reguły mają od nich krótszą żywotność.

Jakie stosuje się części zamienne do autobusów?

Części zamienne do autobusów możemy podzielić na zapasowe elementy do wyposażenia autobusu oraz części do jego podzespołów mechanicznych lub elektrycznych. Części do wyposażenia to między innymi: siłowniki, pokrowce, stoliki i obudowy do foteli, monitory wewnętrzne do autokaru, pokrowce itp.

Przykładowe części zamienne do układów elektrycznych i mechanicznych:

Części do układów hamulcowych i zawieszenia:

  • tarcze, bębny okładziny i klocki hamulcowe,
  • zaciski i zestawy naprawcze zacisków,
  • zawory pneumatyczne zawieszenia i hamulców,
  • elementy zawieszeń i zestawy naprawcze zwrotnic.

Części do układu przeniesienia napędu:

  • sprzęgła, skrzynie biegów, wały napędowe i części do mostów

Części do silnika:

  • tłoki, tuleje, pierścienie i uszczelki,
  • elementy układu chłodzenia,
  • elementy układu zasilania paliwem – wtryski, przewody i pompy paliwa,
  • filtry powietrza, paliwa i oleju.

Części do układu elektrycznego

  • rozruszniki, alternatory, lampy, reflektory, żarówki itp.

Elementy nadwozia.

Jak kupić części zamienne do autobusu?

Części zamienne do autobusów  możemy kupić za pośrednictwem hurtowni, sklepów internetowych, stacjonarnych oraz bezpośrednio od producentów części. Jak wyjaśnia pracownik Euromaster Bus-ServiceJeśli zgłosimy się do przedstawiciela oferującego części do naszej marki autobusu, powinniśmy dostać około 70-80% części od ręki, resztę będziemy musieli zamówić. W przypadku magazynów z częściami, na dostarczenie zamówionych części czeka się z reguły od jednego do kilku dni.

Materiał partnera