Wyważanie kół

W jakim celu wyważa się koła?

Wyważanie kół to działanie, które polega na zapewnieniu równomiernego rozkładu masy felgi i opony w taki sposób, żeby środek ciężkości gwarantował pokrywanie się ze środkiem obrotu koła. Dzięki temu masa może rozkładać się równomiernie, co korzystnie wpływa na komfort jazdy i właściwą eksploatację pojazdu. Na czym polega wyważanie kół?

Charakterystyka wyważania kół

Dobrze wyważone koła znacznie poprawiają komfort jazdy. W przypadku źle wyważonych mogą natomiast stanowić duże zagrożenie na drodze. Nieprawidłowości w wyważeniu kół są często odczuwalne w trakcie jazdy z większą prędkością. Przy 100 – 120 km/h można już zauważyć na kierownicy drgania, które przenoszą przednie koła. Niewłaściwe wyważenie kół w przypadku tylnej osi, może natomiast być przyczyną wibracji karoserii oraz „zarzucania” tylnej części samochodu. Często stanowi także powód nietypowego zużycia bieżnika oraz występowania charakterystycznego szumu w trakcie jazdy, który wynika z różnicy nacisku opony na podłoże.

Warto jednak pamiętać, że wyważanie kół należy zlecić profesjonalistom. Taką usługę oferuje m.in. mobilna wulkanizacja i mechanika Oponfix, która korzysta ze specjalnej wyważarki. Dzięki temu pracownicy mogą wykonywać statyczne lub dynamiczne wyważanie kół.  Pierwszy rodzaj pozwala wykryć położenie środka masy poza osią obrotu i polega na zrównoważeniu masy w kole wokół jego obrotu. Wyważenie dynamiczne polega natomiast na korekcie położenia masy w stosunku do osi. W tym celu sprawdza się, czy koło nie odbija na boki. Warto także pamiętać, że wyważanie kół należy wykonać przy każdej wymianie opon. To również niezbędne działanie, jeśli dojdzie do uderzenia koła w krawężnik, lub też jego wpadnięcia w dziurę, po kolizji albo wypadku.

Zalety wyważania kół

Prawidłowe wyważanie kół poprawia nie tylko komfort jazdy, ale także gwarantuje równomierny stopień zużycia opon, elementów zawieszenia, łożysk oraz układu kierowniczego. Skutkiem zaniedbań w tym aspekcie są wszelkiego rodzaju problemy związane z ogumieniem – szybkie i nierównomierne zużywanie się opon, amortyzatorów oraz przegubów. Właściwe wyważenie kół odpowiada za równomierny rozkład sił na obwodzie felgi, dzięki czemu koła płynnie toczą się po drodze. Płynny ruch obrotowy wpływa na komfort jazdy i stopień zużywania się poszczególnych części samochodowych. Wszystko to przekłada się na bezpieczeństwo i żywotność pojazdu. Warto więc jak najlepiej dbać o koła i zgłaszać się na regularne wyważanie w trakcie wymiany opon.

Materiał partnera