klimatyzacja - samochoód

W jaki sposób czyści się klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja w samochodzie zapewnia optymalne warunki jazdy. W upalne dni schładza powietrze wewnątrz samochodu, natomiast podczas deszczu pomaga w pozbyciu się pary wodnej z zewnętrznych części szyb. Obecnie klimatyzacja jest niemal standardowym elementem wyposażenia większości modeli aut znajdujących się na rynku. Wraz z upływem czasu, może dojść do jej zanieczyszczenia. Jeśli w kanałach wentylacyjnych pojawi się duża ilość wilgoci, mogą się w nich rozwinąć niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Dlatego ważne jest, aby zarówno czyszczenie, jak i odgrzybianie klimatyzacji było przeprowadzane regularnie. Jak czyścić klimatyzację w samochodzie?

Czyszczenie klimatyzacji – metoda ozonowa

Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod czyszczenia klimatyzacji. Podczas ozonowania, od początku procesu wytwarzane są cząsteczki tlenu, które są czyste i pozbawione wszelkich bakterii. Posiadają silne bakteriobójcze właściwości. Wszelkie grzyby i pleśnie, które znajdują się nie tylko w klimatyzacji, ale również w całym samochodzie, zostają zneutralizowane. Za pomocą ozonu można pozbyć się bakterii znajdujących się w klimatyzacji, a także oczyścić powietrze w samochodzie oraz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, np. pozostałego po papierosach. Zabieg ozonowania trwa zwykle od trzydziestu minut do półtorej godziny.

Czyszczenie chemiczne klimatyzacji

Czyszczenie chemiczne odbywa się przy pomocy środków chemicznych, które występują z postaci aerozolu lub tzw. „granatu”.

Jak mówi jeden z pracowników zabrzańskiego warsztatu samochodowego BAS: Środki chemiczne w postaci aerozolu aplikuje się w kanały wentylacyjne albo bezpośrednio w parownik. Środek chemiczny w postaci „granatu” powinno się postawić na podłodze pod filtrem kabinowym. Następnie należy go aktywować, aby cała jego zawartość dostała się do wnętrza samochodu. Najlepszym środkiem, który oczyści klimatyzację, będzie środek przeznaczony do czyszczenia parownika. Dobrym sposobem odgrzybienia bardzo zanieczyszczonej klimatyzacji będzie zastosowanie środka chemicznego na parownik, a następnie ozonowanie.

Kiedy odgrzybiać klimatyzację w aucie?

Proces czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji powinien być przeprowadzany co najmniej raz na rok. Najlepiej zrobić to na początku wiosny, ponieważ po wilgotnej jesieni i zimie w kanałach wentylacyjnych może zalegać najwięcej bakterii. Odgrzybianie klimatyzacji powinno zostać wykonane także w przypadku, kiedy podczas pracy wentylacji samochodowej pojawia się nieprzyjemny zapach. Może on świadczyć o kulturach bakterii w kanałach wentylacyjnych, które są niebezpieczne dla zdrowia pasażerów.

Najpopularniejszymi metodami czyszczenia klimatyzacji samochodowej są ozonowanie oraz czyszczenie chemiczne. Pomimo tego, iż na rynku dostępne są środki, dzięki którymi można wykonać czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji samemu, to zawsze warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy wybiorą najlepszą metodę.

Materiał partnera