samochód elektryczny

W co powinien się zaopatrzyć właściciel samochodu elektrycznego?

Samochody z napędem elektrycznym są dziś coraz chętniej wybierane przez zmotoryzowanych. Zasługą ich popularności jest przede wszystkim troska o środowisko naturalne, ale i komfort oraz wygoda użytkownika. Samochody elektryczne nadal są jednak mniejszością na polskich drogach. Powodem takiego stanu jest ograniczona wiedza na temat elektrycznych aut. Warto więc wiedzieć, jakie akcesoria powinno się posiadać, aby uniknąć niespodziewanych sytuacji podczas jazdy.

Czym naładować akumulator samochodu elektrycznego?

W Polsce powstaje coraz więcej stacji, na których można szybko naładować samochód. Jest ich jednak wciąż na tyle mało, że warto wyposażyć się we własną, przenośną ładowarkę do akumulatora. Korzystanie z takich urządzeń wymaga jedynie dostępu do źródła prądu, jakim może być domowe gniazdo o mocy 230V.

Jak tłumaczą specjaliści ze sklepu Elektryczne Napędy: Wiele ładowarek do elektrycznych samochodów ma wbudowany czujnik temperatury.  Zapobiega on powstaniu pożaru w zasilanym aucie. 

Jeśli chcemy naładować samochód elektryczny na specjalnej stacji, powinniśmy mieć ze sobą odpowiedni adapter. Połączy on auto z miejską ładowarką, która ma własny kabel do ładowania innego typu. Możemy spotkać także stacje, do których używania konieczne jest posiadanie własnych kabli. Jest tak w przypadku miejskich słupków lub parkingów w galeriach handlowych.

Produkty przydatne w użytkowaniu silnika elektrycznego

Właściciel pojazdu elektrycznego powinien wyposażyć się w specjalistyczny sterownik silnika. Dobiera się go w zależności od rodzaju urządzenia, mocy i napięcia. Sterowniki umożliwiają kontrolę takich parametrów, jak na przykład prędkość obrotowa lub kierunek obrotu silnika. Produkty dostępne na rynku pasują do wielu, najbardziej popularnych marek samochodów elektrycznych. Posiadaczowi takiego auta przyda się też mała, mobilna wtyczka do ładowania lub wygodny słupek na domową ładowarkę.

Najważniejsze zalety samochodów elektrycznych

Wielu ekspertów jest dziś zdania, że samochody napędzane energią elektryczną już niedługo całkowicie wyprą tradycyjne pojazdy z silnikami spalinowymi. Czynnikiem, który jest w tej kwestii decydujący, jest całkowita bezemisyjność. Ma to szczególne znaczenie w miastach, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza przewyższa wszystkie normy.

Dużą zachętą jest też to, że na mapie Polski pojawia się coraz więcej stacji ładowania, a domowe ładowarki również są szeroko dostępne. Wielu kierowców zwraca też uwagę na to, że elektryczne silniki pracują całkowicie bezgłośnie, a auta wykazują bardzo efektowną pracę już od zerowej prędkości obrotowej.

Materiał partnera