stojak lakierniczy

Typy stojaków lakierniczych w warsztatach samochodowych

Lakiernictwo to branża, w której niezbędne jest odpowiedniego wyposażenie warsztatu. Podczas napraw lakierniczych konieczne jest dysponowanie profesjonalnym sprzętem do nakładania kolejnych warstw powłoki, a także korzystanie z wysokiej jakości preparatów chemicznych. Nie można zapominać o dodatkowych elementach wyposażenia takich jak stojaki lakiernicze dzięki którym naprawa zdemontowanych elementów lub elementów nowych jest wygodna i bezpieczna.

Czym jest stojak lakierniczy?

Lakierowanie elementów karoserii nie zawsze jest możliwe bezpośrednio na nadwoziu, szczególnie gdy chodzi o pokrycie jednocześnie całego elementu z wewnątrz i z zewnątrz. Demontaż umożliwia dokładne nałożenie powłoki lakierniczej i dodatkowo zabezpieczenie naprawianego elementu, poprzez zastosowanie ochronnej warstwy antykorozyjnej. Stojaki lakiernicze umożliwiają dokładne pomalowanie nawet dużych części, takich jak drzwi, maska czy zderzak. 

Stojaki lakiernicze różnią się od siebie konstrukcją, dzięki czemu można wygodnie umieścić na nim wybrane elementy karoserii – mówi specjalista ze sklepu internetowego Warsztat24. – Niektóre modele wyposażone są w ruchome ramiona, co umożliwia zamocowanie elementów w otworach technologicznych różnym kątem – dodaje.

Rodzaje stojaków lakierniczych

Poszczególne typy stojaków różnią się od siebie wielkością, przeznaczeniem oraz sposobem montażu naprawianego elementu. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę, aby konstrukcja była stabilna i posiadała

mocowanie malowanych elementów nadwozia. Stojak lakierniczy powinien być także dopasowany do obrabianych części. Wśród najpopularniejszych typów można wyróżnić:

  • Stojak obrotowy – jest to najbardziej uniwersalny model, który jest przeznaczony do naprawy z zewnątrz i wewnątrz błotników, drzwi, pokryw silnika i bagażnika. Można je doposażyć w uchwyty do lakierowania wyposażonych drzwi, drobnych elementów oraz felg.
  • Stojak rozstawny – model ten charakteryzuje się stabilną konstrukcją z możliwością regulacji wysokości i jest przeznaczony do wykonywania różnych prac przygotowawczych i wykończeniowych nawet na bardzo delikatnych elementach.
  • Stojak montażowy X – charakteryzuje się konstrukcją w kształcie litery X, którą dzięki możliwości regulacji rozstawu ramion i wysokości stojaka można dopasować do malowanego elementu. Przeznaczony jest do lakierowania zderzaków i spoilerów różnego typu i wielkości. Można go doposażyć w regulowane długie podpory pracujące pod różnymi kontami.

Oprócz stojaków lakierniczych warto zaopatrzyć się także w dodatkowe wyposażenie ułatwiające pracę. Do tej kategorii zaliczają się stojaki i wieszaki na pistolet lub dodatkowe uchwyty mocujące.

Materiał partnera