filtry w maszynach rolniczych

Typy filtrów do maszyn rolniczych

Podobnie jak w wielu innych urządzeniach mechanicznych, filtry stosowane w maszynach rolniczych są niezbędne, aby sprzęt mógł funkcjonować prawidłowo. W zależności od pełnionej funkcji oraz miejsca zastosowania można wyróżnić kilka podstawowych elementów tego typu, które stanowią ważny element maszyn rolniczych. Są to między innymi filtry paliwa, powietrza oraz hydrauliczne. Dowiedz się więcej na ich temat.

Filtry paliwa

Tego rodzaju filtry są wykorzystywane między innymi w ciągnikach, kombajnach oraz innych maszyn, które są napędzane silnikami spalinowymi. Ich funkcją jest oczyszczanie benzyny lub oleju napędowego. Jak wyjaśnia specjalista z firmy ARTYKUŁY ROLNE KRZYSZTOF BŁAUT, tego typu urządzenia filtrują cząstki zanieczyszczeń o określonym rozmiarze, a także wytrącają zawartą w paliwie wodę.

Filtrowanie benzyny jest nieco łatwiejsze do przeprowadzenia niż ten sam proces dotyczący oleju napędowego, ponieważ drugi typ paliwa jest zwykle bardziej zanieczyszczony i w niskich temperaturach może następować w nim krystalizacja parafiny.

Jeśli planujesz wymianę filtra paliwa w swoim urządzeniu, w sklepach z artykułami rolnymi znajdziesz szeroki wybór produktów przystosowanych do konkretnych maszyn. Podczas zakupu filtru przepływowego zwróć uwagą na średnicę gwintu przyłącza wejścia i wyjścia oraz inne parametry produktu.

Filtry powietrza

Maszyny rolnicze, a w szczególności ciągniki, wymagają zastosowania większych i wydajniejszych filtrów powietrza niż te, spotykane w samochodach osobowych. Tego typu filtry są elementem układu dolotowego silnika spalinowego i mają za zadanie oczyszczać powietrze, jakie jest niezbędne do pracy napędu, z pyłów i zanieczyszczeń.

Stosowane są filtry suche i mokre. Pierwszy rodzaj elementów wykorzystuje do filtrowania specjalnie dobrany materiał, przez który przepływa powietrze, natomiast w drugim przypadku, rolę substancji filtrującej pełni olej. W maszynach rolniczych są wykorzystywane filtry zewnętrze i wewnętrzne.

Filtry hydrauliczne

Filtry hydrauliczne służą do oczyszczania cieczy roboczej z niepożądanych składników, takich jak związki chemiczne, produkty utleniania czy woda. Są stosowane wszędzie tam, gdzie używa się systemów hydrauliki, a więc na przykład w skrzyniach biegów oraz systemach wspomagania wykorzystujących olej.

W maszynach rolniczych stosuje się także innego rodzaju elementy oczyszczające, między innymi filtry kabinowe, które nie dopuszczając do przedostawania się do kabiny pojazdu pyłków, kurzu i innych zanieczyszczeń. Filtry do maszyn rolniczych spełniają ważną rolę i są niezbędne, by urządzenia funkcjonowały prawidłowo. Jeśli chcesz kupić filtr do sprzętu rolnego, możesz zrobić to stacjonarnie lub w jednym z wielu sklepów internetowych.

Materiał partnera