taxi

Taxi zamiast własnego samochodu – czy to się opłaca?

Taksówka zamiast własnego samochodu? Wbrew pozorom w niektórych przypadkach takie rozwiązanie może się opłacać. Nie każdy posiada prawo jazdy lub nie potrzebuje samochodu na tyle często, by mieć go na własność. Dodatkowym problemem jest brak miejsc parkingowych lub zakazy dotyczące wjazdu samochodów do centrów miast. Sprawdź, dla kogo takie rozwiązanie będzie optymalne.

W miastach przybywa mieszkańców, a na drogach – aut. Korzystanie z komunikacji miejskiej nie zawsze jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Dlatego, jeśli potrzebujemy szybko i sprawnie przedostać się z punktu A do punktu B wybieramy taksówkę. Przedstawiamy, w jakich sytuacjach wybór taxi będzie bardziej opłacalny od posiadania własnego samochodu.

Utrzymanie samochodu kosztuje

Koszty związane z zakupem i utrzymaniem samochodu są dość wysokie. Ceny obowiązkowych ubezpieczeń są coraz wyższe, podobnie jak usługi mechanika czy elektryka. Jeśli nie mamy garażu nasze auto narażone jest na działanie niesprzyjających warunków pogodowych, a na dodatek może być uszkadzane przez użytkowników innych aut.

Jeśli nasz samochód więcej czasu stoi niż jeździ – koszt jego utrzymania i konserwacji może być większy niż zamówienie taksówki raz na jakiś czas.

Nie wszędzie wjedziemy samochodem

Coraz częściej miasta stosują ograniczenia wjazdu na teren centrum. Jeśli nie jesteśmy mieszkańcami może okazać się, że będziemy musieli pozostawić auto na obrzeżach i do ścisłego centrum dojść piechotą lub podjechać komunikacją miejską. W ten sposób płacimy podwójnie – za paliwo i za bilet.

Zazwyczaj ograniczenia te nie obowiązują taksówek. Kierowca może nas również wysadzić w miejscu docelowym i bez problemu znaleźć miejsce parkingowe gdzieś dalej. Taksówki mogą również poruszać się po specjalnie wyznaczonych bus pasach, dzięki czemu szybko omijają miejskie korki.

Czasami samochód nie jest nam potrzebny codziennie

Może się również okazać, że samochód jest nam potrzebny wyłącznie w wyjątkowych okazjach, na przykład w sytuacji, kiedy odwiedzamy znajomych poza miastem. Auto może być nam również potrzebne góra raz czy dwa razy w tygodniu, aby zawieźć na przykład dziecko na dodatkowe zajęcia. Warto wówczas skorzystać z oferty stałych przejazdów – tego typu usługi proponuje na przykład Tele-Taxi w Katowicach. O wyznaczonej godzinie będzie już na nas czekała taksówka, która zabierze nas w wyznaczone miejsce, a następnie odwiezie do domu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, zdecydowanie tańsze od stałego utrzymywania własnego samochodu, jeśli nie jest on nam potrzebny na co dzień.

Materiał partnera