swiatla do jazdy dziennej samochod

Światła do jazdy dziennej. Charakterystyka

Jak wszystkim kierowcom wiadomo, w Polsce przez cały rok obowiązują światła w samochodzie. Problemem często jednak jest określenie, o jakie dokładnie oświetlenie chodzi. Niektórzy wtedy mówią o światłach mijania, a inni o światłach do jazdy dziennej. Niejeden kierowca powie też, że to nie ma znaczenia. Co to są światła dzienne, czym się charakteryzują i kiedy się ich używa?

Co to są światła do jazdy dziennej?

Światła do jazdy dziennej są dodatkowym wyposażeniem samochodu, którego używa się w czasie jazdy podczas dnia. Nie można ich mylić ze światłami mijania. Są kraje, gdzie przepisy nakazują korzystać wyłącznie z nich, jednak w Polsce jest inaczej.

Światła do jazdy w dzień, wybrane u dystrybutora takiego, jak Moto Parts, powinny mieć od kilku do kilkunastu watów. Przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej powalają na montowanie takich urządzeń w samochodzie, bez potrzeby dostosowania ich do działania innego rodzaju świateł. Określają liczbę i miejsce zamontowania lamp, jednak nie mówią o rodzaju żarówek. Kierując się zdrowym rozsądkiem, każdy kierowca powinien zrezygnować z widowiskowego „tuningowania” tych elementów.

Czym charakteryzują się światła do jazdy dziennej?

Żarówki do jazdy dziennej są o wiele słabsze od tych przy światłach mijania. Spowodowane jest to tym, że nie służą one do oświetlenia drogi, tylko do tego, by auto było lepiej widoczne dla kierowców nadjeżdżających z przeciwka. Z tego właśnie powodu są montowane wyłącznie z przodu. Światła do jazdy dziennej są bezobsługowe. Znaczy to, że zapalają się podczas startu silnika i gasną w chwili włączenia innego rodzaju świateł, na przykład mijania czy też drogowych.

Jakiś czas temu włączenie świateł do jazdy dziennej powodowało również działanie świateł pozycyjnych, obrysowych i tych przy tablicy rejestracyjnej. Jednak przepisy unijne wszystko to zniosły.

Co mówią przepisy o używaniu świateł do jazdy dziennej?

Światła do jazdy dziennej to oświetlenie, którego nie można stosować w każdej sytuacji. Artykuł 51 Ustawy o Prawie Drogowym wyraźnie mówi, że kierujący ma obowiązek używania świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W dalszej części ustawy jest mowa o tym, że w takich samych warunkach dotyczących widoczności może on w zastępstwie używać świateł do jazdy dziennej.

Ustawa, jak to zwykle bywa, daje kierowcom pewną dowolność, bo każdy inaczej pojmuje warunki dobrej widoczności. W każdym razie nie można używać świateł do jazdy dziennej przy dużym zachmurzeniu czy opadach deszczu lub śniegu.

Materiał partnera