spojlery dachowe do ciężarówek

Spojlery dachowe do samochodów ciężarowych – jakie funkcje pełnią?

Sprawność z jaką pojazdy samochodowe przemieszczają się po drogach zależy od kilku różnych czynników. Głównym jest wydajność silnika – mocny silnik zapewnia szybszą jazdę. Jednak nawet najmocniejszy silnik nie da nam najlepszych osiągów, jeśli będzie musiał zmagać się nie tylko z masą pojazdu, ale i potężnym oporem powietrza. Aby ułatwić silnikowi prac,ę pojazdy – w tym samochody ciężarowe – wyposażane są w spojlery.

Czym jest spojler dachowy?

Spojlerami generalnie nazywa się całą gamę dodatkowych elementów, montowanych na karoserii samochodowej – owiewek, skrzydeł, odchylaczy – w celu poprawienia  parametrów jazdy: zmniejszenia oporu powietrza, ustatecznienie pojazdu czy zwiększenie nacisku kół na nawierzchnię. W przypadku samochodów ciężarowych spojler ma formę trójkątnej owiewki montowanej nad kabiną pojazdu – zadaniem takiego spojlera jest skierowanie pędu powietrza ponad kabiną oraz naczepą ładunkową. Spojlery wykonywane są z szerokiej gamy wytrzymałych tworzyw takich jak żywice syntetyczne czy włókna szklane. Wykonawcą wysokiej jakości spojlerów do samochodów ciężarowych takich marek jak Scania, Volvo, Man i wiele innych jest firma Multi-Plast, posiadająca blisko 20 letnie doświadczenie na rynku.

Jakie efekty daje spojler dachowy?

Wiemy już, że spojlery montowane na dachach samochodów ciężarowych służą zmianie kierunku pędu powietrza mijanego przez samochód podczas jazdy, w ten sposób, by „prześlizgiwało” się ono ponad naczepą ładunkową. Czemu jednak służy to rozwiązanie, jakie są jego efekty? Przede wszystkim zwiększona zostaje wydajność silnika, który nie musi walczyć z oporem powietrza. Jest to sytuacja analogiczna jak z jazdą na rowerze – aby uzyskać wysoką prędkość kolarze pochylają się nad kierownicą, żeby ich plecy tworzyły opływowy, aerodynamiczny kształt. Z kolei osoba jadąca w pozycji wyprostowanej nie jest w stanie osiągnąć takiej prędkości, ponieważ powstający przy opór powietrza ją hamuje i zmusza do znacznie większego wysiłku. Samochód wyposażony w spojler jest w stanie jechać szybciej przy mniejszym nakładzie energii, niż ten sam model bez spojlera. Druga kwestia to zmniejszenia zużycia paliwa – żeby silnik mógł dostarczyć mocy potrzebnej do przełamania oporu powietrza potrzebne jest wysokie zużycie paliwa. Jeśli opory są mniejsze, również zapotrzebowanie na paliwo jest niższa. Dzięki spojlerowi można obniżyć nominalne spalanie silnika o nawet 15%.

Estetyka pojazdu

Jeszcze jedną, choć mniej istotną zaletą spojlerów jest poprawa wyglądu pojazdu. W końcu samochód jest do pewnego stopnia wizytówką firmy, odpowiednio wystylizowany wygląd pojazdu sprawia, że firma również zyskuje wizerunkowo w oczach klienta.

Materiał partnera