skup aut

Skup czy sprzedaż – która forma pozbycia się auta jest korzystniejsza?

Raport z badań przeprowadzonych przez Citroena w 2016 pokazał, że Polacy spędzają w aucie w ciągu całego swojego życia aż 3 lata i 11 miesięcy. Ten czas wymaga komfortu, który różnie odczuwamy w samochodach różnych marek – większość z nas średnio co kilka lat zmienia samochód na nowszy, lepszy, sprawniejszy, a niekiedy na bardziej klasyczny. Zmianie towarzyszy pozbycie się modelu poprzedniego. Dziś odpowiemy na pytanie, kiedy skup jest korzystniejszy od sprzedaży.

Ekspert z auto skupu CABAN RECYKLING:

Niekiedy wartość samochodu jest niska, a nam nie opłaca się spędzać godzin na przygotowywaniu pojazdu do zdjęć, redagowania ogłoszeń, pilnowania formalności. Oddając auto na skup, omija nas wszelki wysiłek i nerwowe oczekiwanie na kupca czy pieniądze. Szybka i poprawnie przeprowadzona transakcja jest największą korzyścią pozbycia się pojazdu w auto skupie.

Skup aut nie tylko na złom

Odpowiedź na pytanie, co jest korzystniejsze – skup czy sprzedaż, odpowiedź brzmi zawsze – to zależy. Niekiedy opłaca się skup, a niekiedy sprzedaż, wszystko zależy od finalnego bilansu zysków i strat, których analiza powinna być oparta o Twoje potrzeby w danej chwili.

Oddanie auta na skup jest korzystniejsze zawsze wtedy, kiedy samochód jest w kiepskim stanie – stary lub bardzo uszkodzony. Bywa, że jego wartość rynkowa jest niższa, niż cena, jaką możesz otrzymać za złom – to oczywiste, że w takiej sytuacji skup jest korzystniejszy. Oprócz wymiernych korzyści materialnych oszczędzasz to, co bezcenne – czas i nerwy.

W tym momencie należy sprostować jedną rzecz, możesz kojarzyć skupy jako złomowiska, które odkupią auto wyłącznie na podstawie wagi pojazdu – to nie prawda. Skupy przyjmują także sprawne samochody, które potem sprzedają w komisach. Są sytuacje, kiedy korzyści z oddania auta na skup są większe, niż sprzedaż na własną rękę, chociaż może się to wiązać z niższym zyskiem finansowym, chociaż czasami to pozorne.

Szybka sprzedaż tylko w skupie

Kiedy nie masz czasu i potrzebujesz gotówki za samochód na już – są różne sytuacje w życiu – korzystniej oddać auto na skup. Samodzielna sprzedaż wiąże się z oczekiwaniem i nierzadko roszczeniowymi kupcami, którzy będą chętni do negocjowania zażądanej przez Ciebie ceny. Niektóre auta nie sprzedają się przez wiele miesięcy, naraża Cię na koszty związane z przeglądem i obowiązkiem opłaty OC – nawet wtedy, kiedy nie jeździsz już swoim samochodem. W skupie masz pieniądze od ręki, pracownicy załatwiają większość formalności, o które Ty się już nie martwisz.

Alternatywą dla skupu aut używanych jest samodzielna sprzedaż samochodu. Opłaca się ona zawsze wtedy, kiedy auto jest sprawne, a Ty masz czas, aby dopilnować detali, które wpłyną na atrakcyjność oferty. Jeśli tylko sprawisz, że auto będzie prezentowało się dobrze, a są pewne triki, aby to zrobić, możesz sprzedać je powyżej jego realnej wartości. Pomijając kwestie etyczne, takie podejście do sprawy wymaga niejednej inwestycji. Przewagą sprzedaży nad skupem będzie więc wizja większego zysku finansowego. Jeśli jednak nie znasz trików stosowanych przez profesjonalistów, na znalezienie kupca możesz czekać miesiącami.

Materiał partnera