amerykańskie tablice rejestracyjne

Różnice między tablicami rejestracyjnymi w Europie i Stanach Zjednoczonych

Tablice rejestracyjne to obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu. Są one stosowane na całym świecie i pełnią rolę numeru identyfikacyjnego pojazdu. Znajdujący się na każdej tablicy ciąg znaków jest unikatowy w skali kraju, ale też świata. Warto wiedzieć, że wersje amerykańskie znacznie różnią się od europejskich. Wynika, to głównie z budowy samochodów, która wymaga ich montażu w mniejszej wersji. Co jeszcze je różni?

Tablice rejestracyjne w Stanach Zjednoczonych

Na początku warto wyjaśnić, że w Stanach Zjednoczonych nie ma ujednoliconego systemu rejestracji pojazdów. Zadbano jedynie o ujednolicenie formatu tablic, który wynosi 15,24 x 30,48 cm. W pozostałych kwestiach wszystkie decyzje są podejmowane indywidualnie przez każdy ze stanów. To, co dla wielu może okazać się zaskakujące, to fakt, że nie w każdym regionie jest konieczność montażu tablic z przodu i z tyłu.

Aż 19 stanów nakłada obowiązek zainstalowania blachy jedynie w tylnej części pojazdu. W pozostałych muszą być one montowane z przodu, jak i z tyłu, natomiast ku jeszcze większemu zaskoczeniu, w dwóch stanach okoliczności są ustalane indywidualnie – wyjaśnia ekspert z firmy DERPOL PPHU Waldemar Derdowski.

Warto również zwrócić uwagę na treść umieszczoną na blachach. Przyznany numer jest ściśle związany z wielkością stanu – im więcej jest mieszkańców, tym więcej cyfr/liter znajduje się na ich powierzchni. W przypadku niewielkich regionów do identyfikacji są stosowane numery sześciocyfrowe, natomiast w największych czterocyfrowe, połączone z trzema literami.

To, co jeszcze wyróżnia je na tle europejskich wersji, to estetyka. Obowiązuje tu pełna dowolność kolorystyczna – kierowcy mogą wybierać spośród wielu wzorów tablic, których jest znacznie więcej niż stanów.

Europejskie tablice rejestracyjne

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, na terenie Unii Europejskiej obowiązuje ujednolicona wersja tablic rejestracyjnych. Została ona wprowadzona w życie w 1998 roku i jest obowiązkowa dla wszystkich państw członkowskich. To, co je wyróżnia to prosta, ale charakterystyczna budowa – białe tło, z niebieskim fragmentem po lewej stronie oraz czarnymi znakami.

Obowiązkowym elementem każdej europejskiej tablicy rejestracyjnej jest euroband/europasek. Jest to wspomniany już niebieski pasek znajdujący się po jej lewej stronie, na którego tle znajduje się flaga europejska oraz oznaczenie państwa, w którym pojazd został zarejestrowany.

W przeciwieństwie do amerykańskich wersji są dostępne w różnych wariantach: jednorzędowym, dwurzędowym, zmniejszonym, motocyklowym oraz motorowerowym, co ułatwia ich dopasowanie do poszczególnych modeli pojazdów.

Materiał partnera