Naprawa wtryskiwaczy

Różnice między regeneracją a naprawą wtryskiwaczy

Wszystkie części w samochodzie po pewnym czasie tracą swoją wydajność, a także ulegają zużyciu w wyniku eksploatacji. Kompletnie zużyte części trzeba zazwyczaj wymienić na zupełnie nowe. Niektóre części samochodowe można jednak naprawić lub poddać  regeneracji. Dotyczy to m.in. wtryskiwaczy, które stanowią jeden z najważniejszych elementów silnika wysokoprężnego. Ich konstrukcja różni się w zależności od systemu podania paliwa. Obecnie w samochodach coraz częściej montuje się wtryskiwacze piezoelektryczne, które ze względu na bardziej ekologiczne działanie zastępują wtryskiwacze elektromagnetyczne. Czym różni się regeneracja wtryskiwaczy od ich naprawy?

Regeneracja wtryskiwaczy

Regeneracja w przeciwieństwie do naprawy koncentruje się na znalezieniu źródła problemu. Jej głównym celem jest także przywrócenie fabrycznych właściwości uszkodzonej części. Odpowiednia regeneracja wtryskiwaczy może przyczynić się do przywrócenia im pełnej sprawności. Proces regeneracji jest niezwykle czasochłonny i skomplikowany, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom.

Podczas przeprowadzania regeneracji, wszystkie elementy zostają zdemontowane, a następnie myte i klasyfikowane jako podlegające wymianie bądź sprawne. Po złożeniu wtryskiwacza, dokonuje się jego pomiaru oraz nadaje indywidualny kod, dzięki któremu wtryskiwacz może współdziałać ze sterownikiem silnika. Regeneracja wtryskiwaczy jest niezwykle opłacalna, zwłaszcza w przypadku drogich wtrysków lub w przypadku znaczącej różnicy między kosztem nowej części a kosztem naprawy.

Naprawa wtryskiwaczy

Decydując się na naprawę wtryskiwaczy, zamiast ich wymiany, możemy bardzo wiele zaoszczędzić. Naprawa wtryskiwacza polega na wymianie jedynie jego uszkodzonych elementów.

Jak mówi specjalista z Firmy Diesel Expert, oferującej m.in. naprawę i regenerację wtryskiwaczy: Uszkodzoną częścią wtryskiwacza może być m.in. cewka, zawór przelewowy, gniazdo lub końcówka. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie jeden element, korzystniej będzie wykonać naprawę wtryskiwacza, niż wymienić go na wtryskiwacz z drugiej ręki. Ewentualna wymiana jest bardziej problematyczna od naprawy bądź regeneracji, ponieważ najczęściej nie ogranicza się ona do wymiany tylko jednego elementu. Naprawa może przywrócić dawną sprawność wtryskiwacza przy poniesieniu o wiele mniejszych kosztów.

Objawy uszkodzonych lub zużytych wtryskiwaczy

Uszkodzone bądź zużyte wtryskiwacze zawsze dają o sobie znać i niemal nie da się przeoczyć ich awarii. Jednym z najczęstszych objawów uszkodzenia tej części jest spadek osiągów, a także kłopoty z osiągnięciem wysokich obrotów silnika. O awarii może świadczyć również znacznie podwyższone zużycie paliwa oraz wydobywanie się dymu spod maski. Inne skutki uszkodzonych wtryskiwaczy to duża ilość czarnego dymu w spalinach, a także nierówna praca silnika oraz kłopoty z rozruchem. W przypadku wystąpienia przynajmniej jednego z tych objawów warto mieć na uwadze, iż to właśnie wtryskiwacze mogły ulec uszkodzeniu bądź zużyły się w wyniku eksploatacji.

Regeneracja i naprawa wtryskiwaczy stanowią alternatywę dla całkowitej wymiany tej części na zupełnie nowe lub używane. Są one także korzystniejszym cenowo rozwiązaniem, które może przywrócić wtryskiwaczom ich dawną sprawność.

Materiał partnera