Diagnostyka komputerowa samochodu

Rola diagnostyki komputerowej w serwisowaniu i przeglądach samochodowych

Samochód stanowi dla wielu osób niezbędny środek transportu. Aby móc się nim bezpiecznie poruszać, należy przeprowadzać regularne przeglądy techniczne, dzięki którym możliwe jest wykrywanie ewentualnych wad. Przegląd auta można wykonać w stacji kontroli pojazdów, w której w razie potrzeby wymienia się także olej, płyny eksploatacyjne, a także zużyte części. Podczas wykonywania przeglądu auta specjaliści korzystają z diagnostyki komputerowej. Jaka jest główna rola diagnostyki w przeglądach oraz serwisowaniu pojazdów?

Na czym polega diagnostyka?

Diagnostyka komputerowa pozwala na wykrycie usterek w aucie, a także określenie na tej podstawie stanu technicznego pojazdu. Diagnostyka odbywa się bez konieczności demontażu samochodu bądź z częściowym demontażem i przy pomocy specjalistycznej techniczno – pomiarowej aparatury. Cały proces obejmuje kilka podstawowych etapów.

Podczas diagnostyki komputerowej sprawdza się m.in. silnik pojazdu. Poziom emisji spalin, a także szczelność instalacji gazowej zostają poddane analizie podobnie jak układ smarowania, układ chłodzenia czy zasilania. Diagnostyka komputerowa sprawdza również układ napędowy, w tym sprzęgło, skrzynię biegów, a także przeguby i półosie napędowe. Oprócz tego diagnosta bada układ jezdny i układ hamulcowy oraz nadwozie. Diagnostyka nadwozia obejmuje sprawdzenie powłoki oraz ocenę korozji.

Zalety diagnostyki komputerowej

Największą zaletą diagnostyki komputerowej jest możliwość natychmiastowego rozpoznania wad stanu technicznego układów, a także podzespołów. Aparatura techniczno – pomiarowa poprzez odpowiednie podłączenie pozwala na wymianę danych, dzięki którym można porównać wartości parametrów stanu technicznego samochodu z wartościami określonymi przez producenta. Komputer diagnostyczny sprawdza systemy znajdujące się w samochodzie, dzięki czemu proces ewentualnej naprawy może być dużo szybszy i mniej kosztowny.

Sprawne i dokładne badanie za pomocą diagnostyki komputerowej można wykonać w serwisie samochodowym Kodo. Diagnostyka komputerowa samochodu jest wykorzystana także w przypadku zakupu samochodu używanego. Jeżeli chcemy kupić auto, bardzo często mamy możliwość, aby sprawdzić wcześniej jego stan techniczny w stacji kontroli pojazdów, dzięki czemu unikniemy nieudanego zakupu.

Kiedy warto wykonać diagnostykę?

Po pojawieniu się niektórych sygnałów, które mogą świadczyć o awarii samochodu, warto wybrać się na badanie diagnostyczne. Jeżeli zauważyliśmy zwiększone spalanie, utratę mocy w trakcie jazdy lub nieustannie palącą się kontrolkę na desce rozdzielczej, należy pomyśleć o udaniu się do stacji kontroli pojazdów bądź serwisu samochodowego, gdzie wykonuje się diagnostykę komputerową. Badanie jest zalecane również profilaktycznie zwłaszcza w przypadku wieloletnich pojazdów, w celu wykrycia drobnych problemów, które z czasem mogą powodować poważniejsze usterki.

Dzięki diagnostyce samochodowej praca wielu serwisów samochodowych może być znacznie ułatwiona. Specjaliści nie muszą sami szukać ukrytych wad w pojeździe, ponieważ komputer sam wychwytuje usterki. Takie rozwiązanie daje możliwość na szybkie rozwiązywanie problemów i zapobieganie poważniejszym awariom w przyszłości.

Materiał partnera