Włazy do cystern

Rodzaje i charakterystyka włazów do cystern samochodowych

Włazy do cystern odgrywają bardzo istotną rolę w kontekście zabezpieczania przewożonych towarów. Mogą się od siebie różnić między innymi kształtem, ale również innymi parametrami technicznymi. Ważne, by były wykonane z takich materiałów, które będą odporne na działanie różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Co warto wiedzieć na temat takich elementów i na który z nich się zdecydować?

Podział włazów do cystern ze względu na kształt

Cysterny do włazów mogą być:

  • owalne,
  • okrągłe,
  • prostokątne.

Te pierwsze montuje się zwykle w bocznym poszyciu zbiornika. Włazy okrągłe, zwane pokrywami, sprawdzają się na dachach cysterny. Z kolei ostatnie z wymienionych umieszcza się na zbiornikach stacjonarnych.

Włazy ciśnieniowe i bezciśnieniowe

Kolejne kryterium doboru zakłada istnienie włazów ciśnieniowych i bezciśnieniowych. Różnią się od siebie tym, jakie ciśnienie są w stanie wytrzymać. Pierwsze ze wspomnianych są przeznaczone do zbiorników, w których ciśnienie wewnętrzne wynosi powyżej 0,5 bara.

Jaki rodzaj stali?

Wybierając właz do cysterny, warto zwrócić uwagę na rodzaj stali, z jakiej go wykonano. Do tworzenia tego rodzaju wyrobów wykorzystuje się materiał kwasoodporny oraz nierdzewny.

Stal kwasoodporna – jak sama nazwa wskazuje – wykazuje bardzo dużą odporność na czynniki kwasowe, ale także na zasadowe. Z kolei włazy do cystern wykonane ze stali nierdzewnej są zabezpieczone przed korozją. Natomiast nie będą odpowiednie do kontaktu ze żrącymi substancjami, więc nie poleca się ich stosować w odniesieniu do branży chemicznej, farmaceutycznej czy nawet spożywczej.

Skoro już mowa o typie stali, to nie sposób pominąć również kwestii jakości materiału. Na przykład bardzo polecaną grupę stanowią włazy uznanego producenta FORT VALE. Te wysokiej klasy włazy kwasoodporne dysponują odpowiednimi certyfikatami LRS, TDT, ADR/RID/IMDG, EN14025.

Duże znacznie ma ponadto typ uszczelniania. Musi być ono wytworzone z materiałów łączących wytrzymałość z niską wrażliwością na działanie skrajnych temperatur.

Gdzie zamawiać wysokiej jakości włazy do cystern samochodowych?

Wcale nie jest łatwo znaleźć zaufanego dystrybutora, który zaoferuje najlepsze rozwiązania na rynku.

Natomiast do grupy polecanych usługodawców z pewnością zalicza się profesjonalna firma CERES. To specjaliści, którzy wychodzą do klientów z szeroką ofertą włazów o różnych kształtach i zróżnicowanych parametrach technicznych.

W ich asortymencie można znaleźć między innymi bardzo cenione przez specjalistów włazy FORT VALE z certyfikatem TDT.

Materiał partnera