gniazdo przyczepy

Rodzaje gniazd do przyczep samochodowych

Każdy pojazd połączony hakiem z samochodem musi mieć dostęp do zasilania elektrycznego. Umożliwia ono podłączenie świateł, a także innych urządzeń. Oświetlenie wnętrza przyczepy czy też działanie lodówki możliwe jest dzięki zasilaniu, jakie zapewnia pojazd ciągnący. Aby tak się jednak stało, należy użyć specjalnych gniazd, które pozwolą dostarczyć prąd wytwarzany przez samochód do przyczepki. Dowiedz się, jakie są rodzaje gniazd do przyczep samochodowych.

Jaką funkcję pełni gniazdo przyczepy?

Przepisy regulujące zasady związane z poruszaniem się po drogach dokładnie określają kwestie związane z korzystaniem z przyczep. Aby mogły się one przemieszczać zgodnie z prawem, a ich użytkowanie było bezpieczne, muszą być właściwie oświetlone. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przyczepą kempingową, przyczepką do przewozu koni czy też bagażnikiem rowerowym, jest to element dołączony do samochodu, któremu należy zapewnić dostęp do zasilania elektrycznego. Nie ulega więc wątpliwości, że muszą one posiadać odpowiednie rozwiązania, które pozwolą doprowadzić do nich prąd wytwarzany przez samochód. Jest on potrzebny nie tylko do oświetlenia, ale także do innych celów, jak np. oświetlenie wnętrza czy podłączenie lodówki. W tym celu stosuje się gniazda przyczepy montowane do haka holowniczego. Na rynku znajdują się wiązki 7- oraz 13-pinowe.

Gniazda 7 i 13 pin

O to, czym się od siebie różnią od siebie gniazda 7- oraz 13-pinowe, zapytaliśmy przedstawiciela sklepu z częściami do przyczepek

W samochodach najczęściej stosowane są dwa typy złączy: 7- oraz 13-pinowe. Ilość styków odpowiada ilości lamp, jakie mają zostać zasilone. Gniazda 7-stykowe odpowiadają jedynie za podstawowe oświetlenie, do którego należą kierunkowskazy i światła hamowania. Z kolei gniazda 13-stykowe oferują więcej funkcji, dzięki nim można bowiem dodatkowo podłączyć lampkę cofania oraz tylne światło przeciwmgielne, wyjaśnia nasz rozmówca.

Gniazda 7-pinowe montowane są najczęściej w pojazdach starszego typu i sprawdzają się w przypadku bagażników rowerowych. W nowszych pojazdach stosowane są gniazda 13-pinowe, które dają znacznie większe możliwości. W przypadku kamperów oprócz odpowiednich świateł, umożliwiają oświetlenie wnętrza czy też podłączenie lodówki. Nie należy się martwić jeśli samochód został wyposażony w gniazdo 7-pinowe, natomiast w przyczepie zastosowano wiązkę 13-pinową. Na rynku dostępne są odpowiednie przejściówki, które umożliwiają połączenie obu gniazd. Aby wybrać odpowiednie gniazdo do przyczepy, trzeba określić liczbę potrzebnych wiązek. Ilość styków odpowiada ilości urządzeń, jakie mają zostać podłączone. 

Najważniejszą funkcją gniazda przyczepy jest zapewnienie jej zasilania. Nowoczesne pojazdy mają najczęściej funkcję wykrywania przyczepy, która pokazuje informacje, czy przyczepa jest podłączona i jakie światła zostały włączone. Wszystko to wpływa na komfort kierowcy, a przede wszystkim zapewnia bezpieczną jazdę. Z pewnością warto więc wyposażyć przyczepę w odpowiednie gniazdo 7- lub 13-pinowe.

Materiał partnera