uchwyty narciarskie

Rodzaje bagażników dachowych

Długa podróż z całą rodziną zazwyczaj wiąże się z ogromną ilością walizek, które nie zawsze można pomieścić w klasycznym bagażniku z tyłu pojazdu. Praktycznym sposobem na zwiększenie przestrzeni ładunkowej samochodu jest zamontowanie bagażnika dachowego. Występują one w różnych wersjach, które można dopasować do typu przewożonego ładunku. Jakie są, więc rodzaje bagażników dachowych i jak są one zbudowane?

Zestawy bazowe bagażników dachowych

Przed zamontowaniem bagażnika, trzeba umieścić na dachu system belek, który nazywa się bagażnikiem bazowym. Belki mogą być montowane na goły dach, na relingi lub w punktach fabrycznych. Niezależnie od sposobu montażu belki zawsze stanowią element składowy bagażnika bazowego. Bez wątpienia, w porównaniu do innych sposobów montażu, najłatwiej i najszybciej montuje się bagażnik na relingi dachowe.

Boxy samochodowe

Jednym z rodzajów bagażników dachowych są boxy samochodowe. Standardowe boxy dachowe mają pojemność 320 litrów oraz ładowność do 75 kg. Dodatkowo są wykonane z materiałów odpornych na zarysowania i promieniowanie ultrafioletowe. Posiadają także centralny, 3-punktowy zamek, który zapewnia bezpieczny transport bagażu. Producenci, tacy jak dystrybutor bagażników dachowych Inter Pack, oferują różne modele boxów – niskoprofilowe, aerodynamiczne o dużej pojemności oraz bagażniki otwierane z trzech stron.

Niektóre modele są również wyposażone w specjalne siłowniki, które dociskają dno boxa, gdy jest on zamknięty. Dla zwiększenia wytrzymałości bagażnika montuje się do niego metalowe szyny. Nowoczesnym rozwiązaniem są bagażniki w systemie DualSide. Otwierają się one z dwóch stron i wyróżniają się pojemnością do 530 litrów. Można także wybrać aerodynamiczny box, charakteryzujący się obniżonym profilem i niską pozycją montażową. Wymienione wyżej boxy są wyposażone w paski transportowe, które pozwalają na solidne przymocowanie przedmiotów wewnątrz bagażnika.

Uchwyty narciarskie i rowerowe

Bardzo popularnym modelem bagażników dachowych są uchwyty narciarskie. Są one funkcjonalne i ergonomiczne, umożliwiają przewóz sprzętu sportowego na dachu auta, a także gwarantują wygodne otwieranie nawet w grubych rękawicach zimowych. Zestawy uchwytów montowane na bagażniku bazowym zamyka się na zamek, podobnie jak mocowanie, co zapewnia bezpieczeństwo. Do transportu nart z wysokimi wiązaniami przeznaczone są uchwyty posiadające podkładki dystansowe, które wyposażone są także w system dwustopniowej siły docisku. Montowanie uchwytów nie wymaga dużych umiejętności ani dodatkowych narzędzi, a do tego cały proces przebiega szybko i sprawnie. Podobną budową charakteryzują się praktyczne uchwyty rowerowe, które pozwalają na przewóz jednośladów w pozycji pionowej.

Materiał partnera