Akumulatory samochodowe – typy akumulatorów w pojazdach

Rodzaje akumulatorów

Akumulatory, czyli elektrochemiczne źródła zasilania, stanowią podstawę funkcjonowania wielu maszyn, w tym samochodów. Zasada ich działania opiera się na występowaniu reakcji chemicznych, których następstwem jest wytwarzanie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu silnika i zasilania poszczególnych urządzeń w aucie. Powszechnie stosowanym typem akumulatora w samochodach są urządzenia kwasowo ołowiowe. Jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Akumulatory kwasowo ołowiowe

To od lat najpopularniejszy typ rozruchowego akumulatora elektrycznego, który znajdziemy w ofercie wielu sklepów zajmujących się sprzedażą akumulatorów, czego przykładem jest Hurtownia Bat Profi. Działanie tego akumulatora opiera się na ogniwach galwanicznych. Każde z takich ogniw składa się z anody, czyli elektrody z ołowiu oraz z katody z tlenku ołowiu. Pomiędzy ogniwami znajduje się płynny elektrolit składający się z 37-procentowego wodnego roztworu kwasu siarkowego i różnych dodatków. W miarę rozładowywania akumulatory wytwarza się siarczan ołowiu i na odwrót – ładowanie zwiększa zawartość kwasu siarkowego. W konwencjonalnych akumulatorach kwasowo ołowiowych zachodzi przy tym potrzeba uzupełniania płynnego elektrolitu. Do zalet tego typu akumulatorów należy niska cena i wysoka wytrzymałość. Wadą tych urządzeń jest z kolei nieco wymagająca obsługa.

Akumulatory AGM

Innowacją w akumulatorach typu AGM jest wykorzystanie absorpcyjnych mat szklanych stanowiących rodzaj separatora. Takie rozwiązanie zapobiega emisji szkodliwych oparów kwasu siarkowego i chroni przed wyciekiem elektrolitu. Do zalet akumulatorów AGM należy również ich zwiększona wydajność, przez co wykorzystywane są w pojazdach posiadających bogate wyposażenie elektryczne, np. z układem start stop. Ze względu na swoje właściwości, akumulatory samochodowe AGM znakomicie sprawdzają się w środkach komunikacji publicznej, a także w autach o napędzie hybrydowym.

Akumulatory żelowe

W tego typu akumulatorach tradycyjny elektrolit w postaci płynnej zastąpiono substancją żelową, dzięki czemu wyeliminowany został problem emisji oparów, a przy tym zwiększona została żywotność urządzenia. Do wad tej technologii należy wysoka cena, mimo to cieszy się on coraz większą popularnością, ponieważ zapewnia długie działanie i wyróżnia się odpornością na działanie szkodliwych czynników. Akumulatory żelowe sprawdzają się w pojazdach wymagających długiego zasilania, czego przykładem są kampery.

Materiał partnera