Przekładnie kierownicze typu listwowego

Regeneracja kolumny kierowniczej. Co warto wiedzieć?

Niezależnie od tego, jaki samochód posiadasz – jaka jest jego marka, czy pułap klasowy – z czasem eksploatacji poszczególne części ulegają stopniowemu zużyciu. Istotnym elementem każdego pojazdu jest jego układ kierowniczy, który również może ulegać pewnym zmianom. Dlatego w niektórych przypadkach warto zdecydować się na regenerację kolumny kierowniczej. Sprawdź, na czym polega ta usługa.

Czym jest kolumna kierownicza w samochodzie?

Zanim reakcja kierownicą zostanie zauważona i przeniesiona na koła, musi przejść przez szereg kolejnych elementów pojazdu, które są po kolei włączane w cały proces. Jednym z nich, pozwalającym na sprawne sterowanie pojazdem jest właśnie kolumna kierownicza. To kluczowy element, którego uszkodzenie jest bardzo niebezpieczne dla podróżujących. Specjalista z firmy Skraw-Met z Sopotu zauważa:

Głównym zadaniem kolumny jest przeniesienie momentu obrotowego z kierownicy na przekładnie pojazdu. W praktyce jej sprawne działanie wpływa na proporcjonalny skręt kół w czasie prowadzenia samochodu.

Kolumna kierownicza zapewnia też po części bezpieczeństwo w awaryjnych sytuacjach. To ona podczas zderzenia odpowiedzialna jest za pochłanianie sporej części energii kinetycznej, a tym samym pozwala na ochronę kierowcy. Zabezpieczenie dotyczy szczególnie:

  • klatki piersiowej,
  • czaszki.

W pojazdach nowej generacji – w kolumnie kierowniczej znajduje się szereg ustawień pozwalających na kontrolowanie również takich parametrów jak ciśnienie w oponach, czy temperatura powietrza.

Regeneracja kolumny kierowniczej – czy to się opłaca?

Sama kolumna kierownicza nie jest elementem, który często ulega awarii – wszystko dzięki stosunkowo nieskomplikowanej budowie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy zostanie ona uszkodzona – np. w momencie, gdy krzyżak kolumny kierowniczej wyrobi się – co jest efektem intensywnego użytkowania. Wówczas ratunkiem okazuje się proces regeneracji. Jest to zdecydowanie mniej kosztowna inwestycja niż wymiana części na nową.

Kiedy zdecydować się na regenerację kolumny kierowniczej?

Pierwsze objawy sugerujące regenerację kolumny kierowniczej można zaobserwować podczas codziennej jazdy samochodem. Do najpopularniejszych symptomów należą:

  • luzy na kierownicy,
  • stukanie,
  • dźwięki podczas wykonywania skrętu.

Może pojawić się również cięższa praca samej kierownicy, pomimo tego, że samochód wyposażony jest w jej wspomaganie. W sytuacji, kiedy zauważysz pierwsze zmiany wskazujące na problemy z układem kierowniczym, niezwłocznie zgłoś się do warsztatu. Usunięcie usterki i regeneracja uszkodzonego elementu nie jest wysokim kosztem, a dzięki niej dbasz o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Proces regeneracji kolumny kierowniczej należy zlecać wyłącznie doświadczonym, wyspecjalizowanym w tym zakresie specjalistom. Nie każda placówka specjalizuje się w tego typu usługach, dlatego warto wcześniej zapoznać się z dokładną ofertą.

Materiał partnera