Przydatne części do ciągników i maszyn

Warunki terenowe, w jakich pracują maszyny rolnicze, z pewnością do najłatwiejszych nie należą. Awarie sprzętu rolniczego, zwłaszcza w okresach intensywnych prac polowych, to coś, z czym należy sobie radzić na co dzień.  Zważywszy na fakt, iż mechanizacja jest jednym z filarów współczesnego rolnictwa i determinantą jego wydajności istotną rolę odgrywa tutaj dobrze zorganizowana sieć serwisowa i właściwe zaopatrzenie w części zamienne.

Awaryjność maszyn rolniczych

Czy istnieją maszyny rolnicze o mniejszej lub większej awaryjności? Nie pytamy się rzecz jasna o markę, ponieważ z pewnością z maszynami sprawdzonych i uznanych firm będzie mniej kłopotów. Chodzi nam o rodzaj urządzenia. Sprawę wyjaśniono nam w firmie ROLMASZ z Żar. Przemysł oferuje nam wiele maszyn rolniczych i niestety każda z nich kiedyś się popsuje. Na wydajność i żywotność maszyny składają się zarówno warunki pracy, jak i szybkość zużywania się poszczególnych jej elementów będącego pochodną m.in. tarcia czy też korozji oraz większych lub mniejszych przeciążeń. Można z pewnością założyć, że im urządzenie jest bardziej skomplikowane, tym jego podatność na awarie jest większa. Niewątpliwie maszyną, z której najczęściej korzystają rolnicy, jest ciągnik. To uniwersalne narzędzie pracuje właściwie nieustannie i to w różnych, nieraz bardzo trudnych warunkach pogodowych i często w trudnym terenie. Generalizując rzecz, można przyjąć za pewnik, że wszystkie maszyny rolnicze z własnym napędem będą się psuły częściej. Tak więc obok ciągników do grupy maszyn o dużej awaryjności zaliczymy także, mające bardzo skomplikowaną konstrukcję, wszelkiego rodzaju kombajny.

Najczęściej psujące się podzespoły i elementy maszyn rolniczych

Najmniej kłopotliwe przy naprawach maszyn rolniczych będą prozaiczne wymiany opon, reflektorów, różnych filtrów czy też płynów i olejów eksploatacyjnych. Dużym problemem może być awaria jednostki napędowej, skrzyni biegów, układu zawieszenia, układu hamulcowego i hydrauliki maszyny. Aby do takich poważnych zdarzeń dochodziło jak najrzadziej, należy regularnie czyścić filtry, wymieniać oleje, a sam silnik poddawać okresowym przeglądom. Oczywistą prawidłowością jest, że najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia są wszystkie zespoły ruchome maszyn rolniczych, a wśród nich także różne łańcuchy, przekładnie i zębatki. Podsumowując nasze rozważania, możemy powiedzieć, że najbardziej przydatnymi częściami maszyn rolniczych, będą te elementy, które należy najczęściej wymieniać. Wymieńmy niektóre z nich:

  • części układu kierowniczego i hamulcowego
  • opony
  • łańcuchy
  • elementy zespołu ruchowego
  • filtry
  • elementy silnika
  • elementy zespołu opryskiwacza

Należy podkreślić, że na naszym rynku nie brakuje części do zdecydowanej większości obecnych u nas maszyn rolniczych, a więc nie powinno sprawić nikomu żadnych kłopotów ich zdobycie.

Materiał partnera