przeglądu technicznego autobusu

Przegląd techniczny autobusu krok po kroku

Badanie techniczne autobusu jest niezwykle ważne, chociażby z tego względu, że często od niego zależy życie nawet kilkudziesięciu osób. Autobusy pokonują dziennie mnóstwo kilometrów, dlatego dbanie o ich sprawność to podstawa. Zasady badania technicznego tych pojazdów określane są przez Kodeks drogowy, a dokładniej dział III tego dokumentu. Warto jednak kontrolować stan techniczny autobusów także pomiędzy badaniami obowiązkowymi.

Kiedy przeprowadza się badanie techniczne autobusu?

Okresowy przegląd tego środka transportu powinien być przeprowadzany przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie co 6 miesięcy. Bardzo ważne jest, aby zawsze dopilnować wyznaczonego terminu, ponieważ jazda ciężkim pojazdem i nierzadko niekorzystny stan dróg oraz autostrad negatywnie wpływają na eksploatację autobusu. Między innymi ze względu na duże przebiegi tych pojazdów, każdego dnia pokonujących wiele kilometrów, pomiędzy obowiązkowymi badaniami technicznymi warto przeprowadzać dodatkowe kontrole.

Co należy sprawdzać?

Podczas badania technicznego w pierwszej kolejności oglądane jest nadwozie autobusu. To właśnie w tym miejscu bardzo często spotkać można mechaniczne uszkodzenia, które powinny być szybko naprawione. Każdy dobry kierowca wie, ile złego jest w stanie uczynić niepozorna rdza, która może np. osłabić kratownicę autobusu.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu układu hamulcowego. Wszelakie anomalie powinny być natychmiast usunięte, więc jeśli np. zaciski nierówno łapią, autobus nie może być oddany do użytku. Podobnie sprawa wygląda z układem zawieszenia – przegląd techniczny autobusu powinien wykazać wszelakie nieprawidłowości, takie jak np. luzy czy uszkodzenia mechaniczne.

Obowiązkowo trzeba również zbadać stan wszystkich płynów eksploatacyjnych, jak i pozostałych układów, czyli układu elektrycznego, hydrauliki i pneumatyki. Oświetlenie i ogumienie, kondycja karoserii, sprawność hamulców czy układu sterowniczego – te wszystkie elementy są tak samo istotne podczas przeglądu.

Gdzie zrobić badanie techniczne autobusu?

Wymagane przepisami przeglądy przeprowadzimy w stacjach kontroli pojazdów. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz autobus jest w nienagannej kondycji, udajemy się do najbliższego serwisu autobusowego. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny, jaki mają do dyspozycji profesjonalne serwisy, jest gwarancją dobrze przeprowadzonego przeglądu. W trakcie okresowej kontroli nic nas nie zaskoczy i bez problemu przedłużymy ważność dowodu rejestracyjnego pojazdu. Zwykle serwisy autokarów oferują również usługi naprawy usterek i awarii, które zostaną wykryte podczas badania technicznego. 

– Najważniejsze jest bezpieczeństwo podróżnych. Niezależnie od tego, czy autobus przewozi uczniów, pracowników czy jest to autokar wycieczkowy – dobry stan techniczny pojazdu powinien być priorytetem każdego właściciela. Dlatego niezależnie od wieku autobusu, przebiegu i częstotliwości przejazdów – kontrolujmy autobusy i naprawiajmy je na bieżąco, jeśli jest taka potrzeba. Długoterminowo przełoży się to także na oszczędności – reagując w porę, unikniemy pogłębiania się złego stanu autobusu i drogich, poważnych napraw. – mówi ekspert z firmy Bus – Service Sp. z o.o.

Jeśli chcemy, aby autobus służył przez wiele lat i był bezpieczny, rozważmy regularne korzystanie z usług serwisów autokarów. Autobus utrzymany w dobrej kondycji, będzie zawsze gotowy do wyruszenia w trasę. Zapewni także większy komfort jazdy i kierowcy, i pasażerom.

Materiał partnera