zasada-dzialania-akumulatorow

Porównanie akumulator AGM oraz akumulatora żelowego

Akumulatory bezobsługowe są bardzo popularne. Należą do nich akumulatory żelowe oraz AGM. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że odznaczają się praktycznie tymi samymi cechami. Jednak, pomimo że ich działanie jest podobne, to warto wiedzieć, że podstawa ich działania jest zupełnie inna. W związku z tym mają także inne zastosowanie.

Zasada działania akumulatorów

Akumulator żelowy swoje działanie opiera na żelowym elektrolicie, który wytwarza się z kwasu siarkowego i krzemionki. Kolektory z kolei wykonane są ze stopów ołowiu, ale bez antymonu. Z kolei konkurencyjne akumulatory AGM swoje działanie opierają na elektrolicie w całości skupiony w separatorach, wykonanych z włókna szklanego. Włókno szklane ma dużą porowatość. W związku z tym jest chłonne, bardziej niż cały elektrolit znajdujący się w akumulatorze. Podobnie jak w przypadku akumulatora żelowego wewnętrzne części wykonane są z ołowiu.

Podobieństwa między akumulatorami

Najważniejszą cechą wspólną akumulatorów bezobsługowych jest to, że elektrolit nie musi być uzupełniany. To właśnie między innymi temu zawdzięczają swoją nazwę. Ponadto są w pełni bezpieczne, bo ryzyko wycieku szkodliwego kwasu jest wyeliminowane. Dlatego sprawdzają się w miejscach, gdzie absolutnie nie może do tego dojść. Kolejnym podobieństwem jest to, że wspomniane akumulatory mogą być stawiane w każdej pozycji, a nie tylko w poziomej, jak w przypadku innych akumulatorów. Dodatkowo są odporne wstrząsy oraz uderzenia. Niedziwne zatem, że są one często ze sobą utożsamiane. Jednak istnieje między nimi kilka różnic.

Akumulatory w swojej ofercie posiada firma Merawex

Różnice między akumulatorami

Podstawową różnicą pomiędzy akumulatorami jest zasada ich funkcjonowania opisana w pierwszym akapicie. Z niej wynika także kolejna różnica. Akumulatory żelowe mają mniejsze moce podczas rozładowania dużymi prądami. W związku z tym wykorzystuje się je raczej jako źródła mniejszych mocy. Z kolei akumulatory AGM dobrze sprawdzają się jako źródła dużej mocy w niskich temperaturach. To może decydować w niektórych przypadkach o ich przewadze.

Materiał partnera