Podstawowe narzędzia warsztatowe

Warsztat – czy to fachowca, czy amatora – musi być wyposażony w niezbędne narzędzia. To one umożliwiają wykonywanie napraw, konserwowanie sprzętów czy przeprowadzanie prac remontowych. Każdy majsterkowicz marzy o wszechstronnie wyposażonym warsztacie, w którym znajdują się dobrej jakości i nowoczesne akcesoria do pracy. Które z nich muszą obowiązkowo znaleźć się we wszystkich warsztatach? Podpowiadamy.

Niezbędne narzędzia ręczne

Mimo że narzędzia zasilane prądem coraz częściej zastępują narzędzia ręczne, to nie można o nich zapomnieć podczas wyposażania warsztatu. Pozwalają one szybko przeprowadzać drobne naprawy, są nieocenione podczas awarii różnych urządzeń, instalacji elektrycznych, a także mogą okazać się pomocne przy remoncie.

Zarówno specjaliści, jak i majsterkowicze z zamiłowania muszą dysponować fachowymi młotkami. Liczy się ich ergonomiczny kształt, który zapewnia pewny chwyt i wygodę użytkowania. W warsztacie koniecznie muszą znaleźć się młotki montażowe oraz pokryte gumą, czyli tak zwane młotki bezodrzutowe.

Nikt chyba nie wyobraża sobie warsztatu bez wkrętaków – musi znajdować się tam ich kilka rodzajów. Należy zadbać, aby mieć w zanadrzu wkrętaki krzyżowe, rolkowe, płaskie, nasadowe. Zawsze mogą też przydać się brzeszczoty do piły, imadła, nożyce, klucze czy nitownice.

Wyposażając warsztat, należy zacząć od zakupu narzędzi ręcznych. To one umożliwiają przeprowadzanie podstawowych prac remontowych, naprawę i składanie mebli, a także reperowanie różnych sprzętów. Kolejnym krokiem powinno być uzupełnienie takiego zestawu o funkcjonalne elektronarzędzia – doradza fachowiec z firmy RG Narzędzia.

Jakie elektronarzędzia powinny znaleźć się w warsztacie?

W warsztacie mogą znaleźć się elektronarzędzia akumulatorowe, jak i te, które wymagają zasilania z sieci elektrycznej.

Warto zaopatrzyć się w wiertarko-wkrętarkę z akumulatorem. Dzięki niej nie tylko szybko i łatwo można przykręcić śrubki. Urządzenie takie daje możliwość precyzyjnego wykonania otworów w ścianach. Brak kabla powoduje, że fachowiec wykona sprawnie wszystkie prace, a także będzie mógł zabierać to narzędzie w teren, gdzie czasami trudno o dodatkowe źródło zasilania.

Specjalistom na pewno przyda się także szlifierka kątowa. Jest ona przeznaczona do cięcia metalu, ceramiki, betonu, a także do przecinania prętów zbrojeniowych. Można ją także wykorzystać do zgrubnego szlifowania powierzchni. Narzędzie to może być używane przez złote rączki podczas remontów domowych, jednak do trudniejszych prac budowlanych trzeba stosować urządzenie o znacznie większej mocy.

W kompleksowo wyposażonym warsztacie powinny znaleźć się także młotowiertarki, pilarki, wiertarki udarowe czy wyrzynarki.

Materiał partnera