Płyn do chłodnicy – czym kierować się podczas jego zakupu?

Układ chłodzenia odpowiada za prawidłową pracę silnika każdego samochodu. Zapewnia optymalną temperaturę, zapobiegając przegrzaniu. Jaki płyn do chłodnic wybrać, by móc jak najdłużej cieszyć się sprawnym samochodem?

Płyn do chłodnic – do czego służy?

Płyn do chłodnic to jeden z płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada za transport energii cieplnej pomiędzy silnikiem i chłodnicą, odprowadzając przy tym część energii wytwarzanej w procesie spalania paliwa. Płyn chłodniczy zabezpiecza silnik przed przegrzaniem i przemarznięciem, a ponadto chroni go przed korozją. W skład płynu chłodniczego wchodzi woda, glikol etylowy lub propylenowy oraz dodatkowe substancji ochronne. W sklepach znaleźć można zarówno gotowe płyny chłodnicze, jak i koncentraty, które należy samodzielnie rozrobić z wodą destylowaną.

Jaki płyn do chłodnicy wybrać?

Wybierając płyn do chłodnicy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zawartość koncentratu. Powinna ona przekraczać 30%, gdyż w przypadku mniejszego stężenia istnieje ryzyko zamarznięcia całego układu chłodniczego zimą lub wystąpienia korozji silnika oraz innych elementów układu. Z kolei zbyt duża ilość koncentratu (przekraczająca 70%) może spowodować przegrzanie silnika, a co za tym idzie – konieczność jego kosztownej regeneracji lub nawet wymiany.

Wybierając płyn do chłodnicy, warto zwrócić uwagę również na to, czy posiada on gwarancję i atesty świadczące o jego skutecznych właściwościach. Warto również zapytać swojego mechanika, jakiej marki płyn poleca lub zasięgnąć rady wśród zmotoryzowanych znajomych.

Wymiana płynu chłodniczego

Płyn chłodniczy powinno się wymieniać co 2-3 lata. Nie należy robić tego samodzielnie, ale powierzyć to zadanie zaufanemu mechanikowi samochodowemu. W skrajnie awaryjnej sytuacji, np. w dalekiej podróży, dopuszcza się samodzielne dolewanie płynu chłodniczego lub uzupełniania go samą wodą destylowana. Należy jednak pamiętać o tym, że to jest ostateczne i chwilowe wyjście z sytuacji kryzysowej. Trzeba pamiętać o jednej, żelaznej zasadzie: płyn chłodniczy wymienia się i uzupełnia tylko na zimnym silniku – w innym wypadku można przysporzyć sobie więcej kłopotu i długotrwałych napraw.

Koszty zakupu dobrej jakości płynu chłodniczego wahają się w granicach 20-30 złotych za opakowanie o pojemności 5 litrów. Gdzie najlepiej nabyć płyn chłodniczy? Moje-auto.pl oferuje szeroki wybór, między innymi Mobiler long life, który sprawdzi się we wszystkich rodzajów samochodowych systemów chłodniczych. Oprócz płynów do chłodnic znaleźć tutaj można wszelkiego rodzaju kosmetyki samochodowe, wycieraczki, żarówki oraz jednorazowe alko testy, które kierowcy coraz chętniej wożą ze sobą w schowku lub apteczce. Więcej na ich temat dowiedzieć się można z artykułu: „Alkotest – bądź świadomym i odpowiedzialnym kierowcą…”.

Warto pamiętać o tym, że płyn chłodniczy z biegiem czasu, w wyniku eksploatacji, traci swoje właściwości. Należy więc stale kontrolować jego san i poziom oraz dbać o regularne wymiany. Dzięki temu można uniknąć poważnych i kosztownych awarii swoich samochodów.

Materiał partnera