Zalety oraz wady kupna samochodu nowego i używanego

Nowy czy używany? Jaki samochód kupić?

Dla wielu kierowców wybór auta nie jest prostą sprawą – szczególnie dla tych, którzy dokonują takiego zakupu po raz pierwszy i nie są jeszcze do końca pewni, jakie są ich oczekiwania oraz potrzeby. Już samo podjęcie decyzji, czy kupimy samochód nowy, czy może pochodzący z drugiej ręki może przysparzać sporo problemu, bowiem każde z tych rozwiązań ma swoje istotne plusy, jak i minusy.

Samochód prosto z fabryki

Kupno nowego samochodu to w Polsce wciąż mało popularna opcja. Przyczyną jest przede wszystkim wysoka cena takich pojazdów, która w przypadku każdego modelu jest nawet kilkukrotnie wyższa od ceny tego samego modelu pochodzącego z drugiej ręki. To dlatego od wielu lat dominującym trendem jest, że blisko połowa nowych aut na naszych drogach to własność firm. Drugą bardzo istotną wadą nowych aut jest bardzo szybki spadek ich wartości. Już po pierwszych roku użytkowania rynkowa wartość naszego pojazdu może spaść o kilkadziesiąt procent, niezależnie od jego stanu. Z drugiej strony nowe auta mają również pewne plusy, o których nie wolno zapominać. Należą do nich gwarancja producenta, niższe koszty ubezpieczenia oraz bardzo często niższe koszty eksploatacji (np. napraw, badań stanu technicznego)

A może auto z drugiej ręki?

Większość kierowców – nie tylko młodych, ale również tych, którzy już posiadali w swoim życiu więcej aut – decyduje się na kupno auta używanego. Oczywiście, niska cena odgrywa tutaj duże znaczenie, lecz nie zapominajmy o innych plusach takiego wyboru. Kupno auta używanego jest dużo lepszą lokatą pieniędzy, bowiem takie auto nie traci swojej wartości w tym samym tempie, co pojazd nowy – po kilku latach możemy go znów odsprzedać za kwotę niewiele niższą od tej, po jakiej go nabyliśmy. Druga sprawa, że używane wcale nie oznacza gorsze. Pamiętajmy, że wśród aut używanych znajdziemy też wiele stosunkowo nowych modeli, które spełniają wszystkie standardy współczesnej generacji. Ponadto wśród oferty z rynku wtórnego znajdziemy wiele bardzo ciekawych okazji, m.in. sprowadzane auta z zagranicy, których nie kupilibyśmy w Polsce i które pod względem parametrów w niczym nie ustępują pojazdom fabrycznie nowym.

Gdzie kupić auto używane?

Jeśli decydujemy się na kupno samochodu używanego, najbezpieczniejszą opcją będzie udanie się do skupu aut, takiego jak Skup aut Poznań. Dlaczego? Bowiem tylko korzystając z usług takich firm możemy mieć całkowitą pewność, że wybrane przez nas auto zostało sprawdzone pod kątem technicznym, nie posiada ukrytych wad i pochodzi z legalnego źródła.

Materiał partnera