Czujniki parkowania

Nowinki technologiczne, ułatwiające parkowanie pojazdów

Parkowanie w zatłoczonych miastach, na wąskich ulicach i wypełnionych po brzegi parkingach jest zmorą nie tylko początkujących kierowców. Jest to manewr trudny, zwłaszcza po zmroku i przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Nieumiejętnie wykonany skutkuje uszkodzeniami nadwozia. Dlatego coraz więcej kierowców korzysta z nowoczesnych technologii ułatwiających parkowanie pojazdu.

Nowoczesne technologie w motoryzacji

Przemysł motoryzacyjny wciąż oferuje nowatorskie rozwiązania technologiczne zwiększające bezpieczeństwo czynne w ruchu drogowym i podnoszące komfort kierowców i pasażerów. W dużej mierze wspomagają one w manewrach na drodze i podczas parkowania oraz ułatwiają bezkolizyjne zbliżanie się do różnego typu przeszkód. Mowa tutaj o czujnikach parkowania oraz kamerach cofania. Umożliwiają one lepszą ocenę odległości, unikanie otarć nadwozia i wjeżdżanie pojazdu nawet w bardzo wąskie przestrzenie. Z nowoczesnymi rozwiązaniami zapoznać się można na stronie sklepu motoryzacyjnego Stopol Group z Pruszkowa.

Czujniki parkowania

Asystent parkowania jest elektronicznym systemem, który zdalnie mierzy odległość samochodu od przeszkody lub innego pojazdu. Działa z zastosowaniem emisji i odczytu fal ultradźwiękowych. Urządzenie składa się jednostki centralnej, czujników ultradźwiękowych, z wyświetlacza z głośnikiem oraz okablowania. Czujniki parkowania montuje się zazwyczaj w przednich lub tylnych zderzakach pojazdu. Określenie odległości od przeszkody polega na pomiarze czasu powrotu fali ultradźwiękowej emitowanej przez czujnik. O niebezpieczeństwie informuje sygnał dźwiękowy. Zmniejszanie się odległości od przeszkody sygnalizowane jest zwiększeniem częstotliwości dźwięku przerywanego. Niektóre wersje czujników cofania wyposażone są w  wyświetlacz montowany na desce rozdzielczej. Wskazuje on dystans od przeszkody w metrach, a także graficznie przedstawia odległości  z lewej  i prawej strony pojazdu.

Kamery cofania

Kamery cofania montuje się z tyłu pojazdu. Umożliwiają obserwację przestrzeni za samochodem podczas cofania i ocenę bezpieczeństwa manewru. W handlu dostępne są kamery przeznaczone do konkretnych modeli aut oraz urządzenia uniwersalne. Pierwsze z nich najczęściej montuje się w miejscu fabrycznego oświetlenia rejestracji lub uchwytu klapy bagażnika. Nie ma wówczas konieczności ingerowania w nadwozie. Uniwersalne kamery cofania można instalować prawie do każdego samochodu, niezależnie od wielkości i rodzaju nadwozia. Kamery parkowania dysponują jasnymi szerokokątnymi obiektywami i wspomagane są o zmroku oświetleniem diodowym.

Materiał partnera