opona

Naprawa opon zamiast kupna – dlaczego to się opłaca?

Nie każda usterka opony oznacza, że od razu trzeba ją wymienić na nową. Okazuje się bowiem, że opony można naprawiać i regenerować – to świetny sposób na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Sam proces regeneracji czy naprawy opony nie jest skomplikowany i przebiega dość szybko, a opona, która ma kilka lat, może potem wyglądać jak nowa – dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Jak wygląda naprawa starej opony

Proces regeneracji opony polega w zasadzie na wymianie zużytego już bieżnika na nowy. Na początku ogumienie przenoszone jest do specjalnego urządzenia, gdzie zachodzi zdarcie niepotrzebnych elementów gumy. Stanowi to przygotowanie do podklejenia jej nowej warstwy. Ponadto trzeba usunąć ewentualne uszkodzenia, a także oczyścić i oszlifować oponę. Proces ten nieco przypomina więc klasyczne łatanie. Następnie rozgrzana guma jest nanoszona na oczyszczoną wcześniej powierzchnię. W efekcie opona wygląda jak nowa (a w razie potrzeby nakłada się kilka warstw gumy). Ostatnim etapem jest formowanie trwałego bieżnika. Gdy za taką naprawę wezmą się specjaliści z dobrego serwisu, takiego jak na przykład Serwis Ogumienia Kuliszewski, to możemy być pewni, że na takich oponach jeszcze długo pojeździmy, a komfort jazdy będzie taki sam, jak przy zakupie nowej.

Ile oszczędzimy?

W wielu przypadkach w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent kosztów zakupu nowych opon. Okazuje się też, że naprawa czy regeneracja opon ma wiele zalet z punktu widzenia ekologii i zrównoważonego rozwoju – podczas tego procesu zużywa się bowiem znacznie mniej szkodliwych surowców, niż w czasie wytwarzania nowej opony. Warto przy tym pamiętać, że takie opony zasadniczo niczym nie różnią się od tych produkowanych seryjnie w fabrykach. Opony można poddawać kilkukrotnej regeneracji i to bez utraty ich jakości.

Koszt naprawy a koszt utylizacji

Warto dodatkowo zdawać sobie sprawę z tego, że użyte już opony – letnie i zimowe – trudno jest zutylizować. To kosztuje niestety sporo, dlatego też ich odnawianie i naprawianie ma także znaczenie komercyjne; z tego powodu coraz większa liczba serwisów ogumienia ma w swojej ofercie usługi tego rodzaju. Regenerowanie czy naprawianie opon to świetny sposób, aby nieco zaoszczędzić. Wykonane w profesjonalny sposób daje gwarancję długoterminowej użyteczności ogumienia. Po takie rozwiązanie coraz częściej sięgają nie tylko klienci indywidualni, ale i przedsiębiorcy. To  bardzo opłacalne w przypadku dużych firm, które zajmują na co dzień kwestiami związanymi z transportem i logistyką. Naprawę opon możemy bowiem zlecić nie tylko indywidualnie na pojedyncze samochody, ale również na całą flotę.

Materiał partnera